Zaloguj się | Rejestracja

Ekopatrol ukarał sprawcę spalania odpadów

poniedziałek, 13 listopada 2023 r., godz. 10:35  |  Wersja do druku

Ekopatrol Straży Gminnej w Dobrej ukarał sprawcę spalania odpadów komunalnych. Śmieci były spalane na terenie firmy, która posiadała umowę na odbiór wszystkich frakcji odpadów.Na początku listopada do Straży Gminnej w Dobrej wpłynęło zgłoszenie mieszkańców wskazujące na prawdopodobne spalanie odpadów w okolicy jednej z nieruchomości, na terenie której prowadzona była działalność gospodarcza. W rejon wysłano ekopatrol.

W wyniku podjętej kontroli okazało się, że z tyłu nieruchomości, stosunkowo blisko lasu, w miejscu niewidocznym i znacznie oddalonym od drogi, w kontenerze spalane były odpady komunalne. Firma posiadała umowę na odbiór wszystkich frakcji odpadów, jednak śmieci zamiast w podstawianych kontenerach gromadzone były na pryzmie. Wśród odpadów komunalnych znajdował się także zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

"Zgodnie z ustawą z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym zakazane jest umieszczanie zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami. W związku z ujawnionymi rażącymi nieprawidłowościami zostały nałożone 4 maksymalne mandaty karne. Ponadto właściciel nieruchomości został poinformowany, że prowadzona będzie systematyczna kontrola przestrzegania gospodarki odpadami komunalnymi" - informuje Andrzej Budzyński, Komendant Straży Gminnej w Dobrej.

Każda nieruchomość niezamieszkała (firmy) zobowiązana jest do zawarcia indywidualnej umowy na odbiór wszystkich frakcji odpadów komunalnych, a także ich gromadzenia zgodnie z Uchwałą nr XXVII/360/2021 Rady Gminy Dobra z dnia 28 października 2021 r. w sprawie ustalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Dobra. Jedynie nieruchomości, w których prowadzona jest działalność niepowodująca powstawanie odpadów komunalnych, zwolnione są z takiego obowiązku (może to być np. działalność związana z pracą przy komputerze).

Zabronione jest podrzucanie (umieszczanie) odpadów do pojemników z nieruchomości zamieszkałych. Nieruchomości mieszane, a więc zamieszkałe i jednocześnie na terenie których prowadzona jest działalność gospodarcza (np. warsztaty samochodowe, zakłady kosmetyczne, fryzjerskie, budowy itp.) zobowiązane są do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za nieruchomość zamieszkałą oraz dodatkowo powinny zawrzeć umowę na odbiór odpadów komunalnych. Brak zawarcia takiej umowy skutkuje z jednej strony postępowaniem administracyjnym, z drugiej strony grozi postępowaniem w sprawie o wykroczenie z art. 10 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W takiej sytuacji może być nałożony mandat karny do 500 zł lub grzywna w sądzie do 5000 zł.

Źródło: Komendant Straży Gminnej w Dobrej Andrzej Budzyński

Zobacz artykuły powiązane:Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama