Zaloguj się | Rejestracja

Uwaga na fałszywe mandaty karne

piątek, 06 października 2023 r., godz. 12:57  |  Wersja do druku

W kilku miastach w Polsce pojawił się nowy wariant oszustwa. Kierowcy za wycieraczką pojazdu znajdują kartkę z informacją o nieprawidłowym parkowaniu i konieczności zapłaty mandatu. Na druku znajduje się numer konta do opłaty lub kod QR. Dodatkowo jest sugestia, że wcześniejsza zapłata będzie w odpowiednio niższej wysokości."Żadna straż miejska czy gminna w Polsce, w tym Straż Gminna w Dobrej nie stosuje i nie może stosować takiej metody wystawiania mandatów i opłaty za nie. Standardowo za wycieraczką pozostawiana jest jedynie informacja o popełnionym wykroczeniu drogowym, ze wskazówkami co do kontaktu i dalszej procedurze w tej sprawie. Najczęściej jest to zgłoszenie się osobiste do siedziby straży. Pozostawiona przez nas kartka lub informacja za wycieraczką nie posiada numeru konta do opłacenia mandatu" - zapewnia Komendant Straży Gminnej w Dobrej Andrzej Budzyński.

Straż Gminna w Dobrej w przypadku ujawnienia wykroczenia drogowego za wycieraczką pojazdu pozostawia jedną z dwóch informacji:

1. Przy nieprawidłowym parkowaniu, ale "mniejszej wagi" często pozostawiana jest jedynie informacja o nieprawidłowym parkowaniu i wskazaniu, że kolejny przypadek skutkować będzie nałożeniem kary grzywny. W takiej sytuacji kierujący nie musi się kontaktować ze strażą gminną. Traktowane jest to jako zwrócenie uwagi.

2. W sytuacji, gdy strażnik gminny uzna, że zasadnym jest wszczęcie czynności, pozostawiana jest informacja o popełnionym wykroczeniu wraz z pouczeniem, że należy wskazać użytkownika pojazdu. Dla uproszczenia procedury na druku znajduje się możliwość wypełnienia "oświadczenia kierującego". Dopiero, gdy takie oświadczenie zostanie odesłane do straży gminnej, na jego podstawie będzie wystawiony mandat karny i wysłany pocztą wraz niezbędnymi danymi do przelewu.

"Jeśli na terenie gminy Dobra pojawiłyby się za wycieraczkami pojazdów wezwania do zapłaty mandatu ze wskazaniem numeru konta, należy jak najszybciej o takiej sytuacji powiadomić Straż Gminną w Dobrej lub policję" - informuje komendant straży.

Źródło: Straż Gminna w Dobrej

Wzór prawidłowego wezwania - Straż Gminna w Dobrej:

Zobacz artykuły powiązane:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama