Zaloguj się | Rejestracja

Nowe uprawnienia straży gminnej

piątek, 20 października 2023 r., godz. 11:26  |  Wersja do druku

Straż gminna i miejska zyskały nowe uprawnienia. Od teraz strażnicy mogą karać m.in. osoby, które łamią przepisy poruszając się elektrycznymi hulajnogami i rowerami.Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało się rozszerzyć zakres wykroczeń, którymi mogą zająć się strażnicy miejscy i gminni. Funkcjonariusze mogą ukarać użytkowników elektrycznych hulajnóg i rowerów wspomaganych silnikami elektrycznymi za jazdę po drogach przeznaczonych wyłącznie dla pieszych. Mandat za to wykroczenie to od 50 do 100 zł. Strażnicy mogą także ukarać osoby jadące w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu rowerem wspomaganym silnikiem lub elektryczną hulajnogą. Wyższy mandat dostaną prowadzący takie pojazdy bez odpowiednich uprawnień.

Zgodnie z przepisami osoby niepełnoletnie w wieku od 10 do 18 lat, aby prowadzić elektryczne rowery bądź hulajnogi, muszą posiadać te same uprawnienia, co w przypadku kierowania rowerem, czyli kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest już wymagany.

Strażnicy mogą też wystawić 500 zł kary właścicielom domów, którzy naruszają przepisy dotyczące termomodernizacji, czyli np. spóźnią się z deklaracją o źródłach ciepła lub spalaniu paliw. Mogą także wystawić mandat w przypadku nieodpowiedniego oznakowania domu i posesji. Chodzi o brak w widocznym miejscu na posesji (na ścianie frontowej budynku albo ogrodzeniu) tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości. W takich przypadkach funkcjonariusz może nałożyć karę w wysokości 250 złotych.

Źródło: moto.pl

Zobacz artykuły powiązane:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama