Zaloguj się | Rejestracja

Co zrobić, żeby odbiór śmieci był tańszy?

piątek, 05 lipca 2024 r., godz. 15:58  |  Wersja do druku

Od połowy lipca odbiór śmieci zmieszanych w Gminie Dobra będzie się odbywał z częstotliwością raz na tydzień. Jest to jednak pyrrusowe rozwiązanie, ponieważ częstszy odbiór odpadów będzie kosztować gminę dodatkowe 1,1 mln zł, a być może nawet pół miliona więcej. W celu obniżenia kosztów gospodarki odpadami trzeba szukać nowych rozwiązań.



Odbiór odpadów zmieszanych co tydzień do końca 2024 r. za dodatkowe 1,1 mln złotych trudno nazwać sukcesem. To raczej rozwiązanie osiągnięte nadmiernym kosztem, nieproporcjonalnie dużym wobec osiągniętych korzyści. Może się nawet okazać, że koszt częstszego odbioru śmieci będzie kosztował mieszkańców o pół miliona więcej - 1,6 mln zł.

Od połowy lipca do końca roku zostały 24 tygodnie. Zgodnie z wcześniejszym harmonogramem (co 2 tygodnie) założono w tym okresie 12 odbiorów śmieci zmieszanych. Teraz przybędzie dodatkowe 12 odbiorów za 1,1 mln złotych, co daje z grubsza ponad 91,5 tysięcy złotych za każdy dodatkowy odbiór. Koszty można byłoby ograniczyć zwiększając częstotliwość odbioru śmieci tylko do końca ciepłych miesięcy, np. do końca września. Gmina oszczędziłaby wtedy prawie 600 tys. złotych, które można byłoby przeznaczyć na ważne dla mieszkańców inwestycje.

Same zwiększanie częstotliwości odbioru śmieci, czy ilości odbierania bioodpadów za dodatkowe miliony z budżetu gminy, nie rozwiążą problemów związanych z gospodarką odpadami. Rosnące koszty odczują w końcu mieszkańcy w postaci wyższych rachunków za odbiór śmieci lub mniejszych nakładów na inwestycje i rozwój gminy. Trzeba szukać innych rozwiązań.

Podczas kampanii wyborczej jeden z kandydatów na wójta, sołtys Bezrzecza i obecnie radny Gminy Dobra Waldemar Kitlas przedstawił pomysł wprowadzenia w gminie systemu kontenerowego kompostowania odpadów organicznych tzw. KOROZ. Takie rozwiązania mają coraz częściej zastosowanie w jednostkach samorządu terytorialnego.

Kompostowanie kontenerowe odpadów organicznych jest nowoczesnym i efektywnym rozwiązaniem, które może przynieść wiele korzyści dla gminy. Najlepszą metodą kompostowania odpadów komunalnych, aktualnie dostępną na rynkach europejskich, wydaje się być kompostowanie z zastosowaniem bioreaktorów. Metoda ta całkowicie eliminuje obciążenie środowiska, po metodzie tradycyjnej jest najtańsza, a wreszcie produkt finalny to nawóz organiczny spełniający normy europejskie i praktycznie eliminuje 95% zapachu. Technologia ta to bezodpadowe przetwarzanie odpadów organicznych na nawóz o większej zawartości podstawowych składników nawozowych (N, P, K, Ca, Mg). Produkt ten nie zawiera toksyn, spełnia wymogi norm polskich i europejskich.

Cały system składa się z modułów kompostujących, które są ze sobą połączone, wyposażone w system napowietrzania i filtry. Mogą być rozbudowane i przemieszczane według potrzeb. Zaletą tej metody kompostowania jest fakt, że proces intensywnego kompostowania, przebiegający w bioreaktorach, jest kontrolowany i sterowany elektronicznie na każdym etapie rozkładu biologicznego wsadu. Sterowanie przy pomocy komputera może odbywać się manualnie lub całkowicie automatycznie, według zainstalowanego stosownego programu.

Wprowadzenie systemu KOROZ wiąże się z początkowymi inwestycjami oraz stałymi kosztami operacyjnymi, ale może przynieść znaczące zyski w postaci oszczędności na składowaniu odpadów, sprzedaży kompostu oraz możliwego uzyskania dotacji. Dodatkowe korzyści obejmują poprawę jakości gleby, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców. Długoterminowo inwestycja ta może okazać się opłacalna dla gminy, zarówno ekologicznie jak i ekonomicznie. Największe wydatki ponosi się tylko raz, a eksploatacja kompostowni nie obciąża środowiska. Oszczędności w gospodarce odpadami zielonymi sprawią, że ogólne koszty za wywóz śmieci można obniżyć nawet o 30%, a odpady zielone będą przyjmowane bez ograniczeń.

Tego typu inwestycje mogą rozwiązać problem gospodarki odpadami zielonymi w gminie, przynosząc wymierne korzyści mieszkańcom. Pozwoli to również na częściowe uniezależnienie się od monopolu firm odbierających odpady na lokalnych rynkach.

Zobacz artykuły powiązane:














































Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 1

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama