Zaloguj się | Rejestracja

Częstszy odbiór śmieci za dodatkowe 1,1 mln zł

czwartek, 20 czerwca 2024 r., godz. 14:41  |  Wersja do druku

Podczas IV sesji Rady Gminy Dobra przyjęto uchwały wprowadzające częstszy odbiór śmieci zmieszanych. Zmiana częstotliwości odbioru śmieci będzie kosztować gminę dodatkowe 1,1 mln złotych.W wyniku negocjacji, które prowadziła wójt Gminy Dobra Magdalena Zagrodzka z firmą Jumar, na IV sesji Rady Gminy Dobra zaproponowano projekty uchwał zwiększające częstotliwość odbioru śmieci zmieszanych na 1x w tygodniu. Koszt częstszego odbierania śmieci oszacowano wstępnie na dodatkowe 1,6 mln złotych, przy założeniu, że w wyniku zmian zwiększy się ilość odbieranych odpadów. Gmina tymczasowo zabezpieczyła w budżecie kwotę 1,1 mln złotych.

Radni większością głosów przyjęli zaproponowane uchwały. Oznacza to, że od połowy lipca 2024 r. śmieci zmieszane będą odbierane raz na tydzień, a nie co 2 tygodnie, jak do tej pory. Nie wiadomo czy zmiana częstotliwości odbioru śmieci zmieszanych wpłynie na poziom recyklingu.

Od 2021 roku gminy są obowiązane osiągnąć poziomy przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w wysokości co najmniej: 25% wagowo - za 2022 r., 35% - za 2023 r., 45% - za 2024 r., 55% - za 2025 r., a następnie co 1% więcej za każdy kolejny rok, aż do 65% za 2035 i każdy kolejny rok. Za nieosiągnięcie wymaganych poziomów na gminy nakładane są kary przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska, liczone w setkach tysięcy złotych. Gminy nie mogą pokryć kosztów nałożonej kary pieniężnej za brak osiągnięcia poziomu recyklingu odpadów z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, pobieranych od właścicieli nieruchomości.

Dotrzymywanie rosnących z roku na rok poziomów stanowi dla gmin spory problem. W 2020 roku w województwie zachodniopomorskim aż 77 na 114 gmin nie osiągnęło wymaganego poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów. W 2021 roku 46 gmin nie osiągnęło wymaganego 20% poziomu recyklingu, a w 2022 roku 48 gminom nie udało się osiągnąć wymaganego 25% poziomu.

W gminie Dobra, pierwszy raz od 2013 roku, pomimo corocznego wzrostu ilości nieruchomości, ilość wyprodukowanych odpadów zmieszanych spadła o 9,62%. Zwiększyły się ilości odpadów selektywnych. Zanotowano wzrost kolejno: papieru o 40,23%, plastiku o 11,09% i odpadów BIO o 31,81%. Jedną z przyczyn tego zjawiska może być zmiana częstotliwości odbioru odpadów zmieszanych na cykl dwutygodniowy (częstotliwość odbioru odpadów selektywnych pozostała bez zmian). Odbiór śmieci zmieszanych co 2 tygodnie prawdopodobnie przełożył się na skrupulatniejszą segregację odpadów przez mieszkańców.

Poziomy recyklingu w gminie Dobra wyniosły:
- w 2022 roku: 34,68% (wymagane 25%)
- w 2023 roku: 40,22% (wymagane 35%)

Przykładowo gminy, gdzie odpady zmieszane są odbierane co tydzień, mają problem z osiągnięciem wymaganych poziomów recyklingu. W sąsiadującym z gminą Szczecinie poziom recyklingu w 2022 roku wyniósł 25,79%, a wg wstępnych danych w 2023 roku może nie przekroczyć 30% (wymagane 35%). W 2022 roku w gminie Kołbaskowo wymagany poziom recyklingu odpadów (25%) nie został osiągnięty i wyniósł 21,41%. Przyczyną osiągnięcia tak niskiego poziomu recyklingu była duża masa nieposegregowanych odpadów komunalnych. W gminie Police poziom recyklingu w 2022 roku wyniósł 26,48% na wymagane 25%.

Zobacz artykuły powiązane:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama