Zaloguj się | Rejestracja

Od kwietnia częstszy odbiór śmieci w gminie Dobra?

środa, 25 stycznia 2023 r., godz. 18:13  |  Wersja do druku

Gmina Dobra negocjuje z firmą Jumar wprowadzenie korzystniejszych dla mieszkańców rozwiązań związanych z odbiorem śmieci. Prowadzone rozmowy dotyczą m.in. powrotu do odbierania odpadów zmieszanych z częstotliwością raz w tygodniu. Rozwiązanie mogłoby być wprowadzone już od kwietnia 2023 r.Jak informuje Wójt Gminy Dobra Teresa Dera negocjacje z firmą Jumar rozpoczęły się jeszcze w grudniu 2022 r. Ich celem było poszukiwanie możliwych rozwiązań, które mogą złagodzić skutki koniecznych podwyżek związanych z odbiorem śmieci.

"Zdaję sobie sprawę, że zmiany wprowadzone w systemie gospodarowania odpadami są bardzo niepopularne wśród mieszkańców. Nie mamy jednak wpływu na rosnące ceny paliwa, koszty energii i podwyżki, które muszą wprowadzać firmy odbierające śmieci. Wiemy również, jak ważne są inwestycje w naszej rozwijającej się gminie. Nie możemy więc znacznie obciążyć budżetu inwestycyjnego przerzucając wydatki na odbiór śmieci. Nawet przy stawce 12 zł za m3 zużytej wody gmina będzie musiała dopłacić do gospodarki odpadami ponad 3 mln złotych z dochodów niepochodzących z opłat za śmieci. To jest o 3 mln zł mniej na inwestycje. Niemniej jednak w grudniu zeszłego roku rozpoczęliśmy negocjacje z firmą Jumar, która wygrała przetarg na odbiór śmieci z nieruchomości w gminie Dobra, dotyczące znalezienia rozwiązań, które będą korzystniejsze dla mieszkańców naszej gminy" - mówi wójt Teresa Dera.

Negocjacje w sprawie zmian w zakresie odbioru śmieci potwierdziła również współwłaścicielka firmy Jumar Małgorzata Maruszewska.

"Niestety naszą firmę również dotknęła trudna sytuacja na rynku. Musimy uwzględnić rosnące ceny paliw i energii elektrycznej, a także koszty pracy, rosnące ceny na instalacjach odbierających odpady oraz wzrastające opłaty środowiskowe. Razem z przedstawicielami Gminy Dobra szukaliśmy rozwiązań, które będą korzystniejsze dla mieszkańców gminy. Analizując skutki odbioru śmieci zmieszanych co 2 tygodnie, takie jak konieczność zakupu i wymiany pojemników na większe, jednorazowego odbioru większej ilości odpadów, dodatkowej załogi, nadgodzin czy cięższych pojemników, wyszłam z inicjatywą zmiany częstotliwości odbioru odpadów zmieszanych. Finalnie koszt obsługi systemu będzie porównywalny z obecnym, więc nie ma przeciwwskazań, żeby odbiór odpadów zmieszanych odbywał się co tydzień. Jeszcze dokładnie analizujemy kwestie finansowe i ustalamy szczegóły z przedstawicielami gminy. Z tego powodu na początku roku wysłaliśmy do mieszkańców harmonogram odbioru śmieci tylko na 3 pierwsze miesiące, wiedząc, że możemy wprowadzić ewentualne zmiany od kwietnia 2023 r." - mówi Małgorzata Maruszewska.

Jeśli negocjacje finalnie zakończą się sukcesem, to na najbliższej sesji Rady Gminy Dobra pod obrady mogą zostać wprowadzone uchwały uwzględniające np. odbiór odpadów zmieszanych co tydzień - począwszy od kwietnia 2023 r. Wymaga to ustalenia wcześniej wszystkich warunków z firmą Jumar i podpisanie stosownych aneksów w umowie na odbiór odpadów w gminie Dobra.

"Rozmowy idą w dobrym kierunku i mam nadzieję, że wkrótce będę mogła podzielić się z mieszkańcami pozytywnymi informacjami. Proszę tylko o cierpliwość i stonowanie negatywnych emocji, które towarzyszą tematom związanym z gospodarką odpadami" - informuje Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

Źródło: Urząd Gminy Dobra

Zobacz artykuły powiązane:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama