Zaloguj się | Rejestracja

Zatrucie tlenkiem węgla w Mierzynie

sobota, 10 grudnia 2022 r., godz. 10:58  |  Wersja do druku

W piątek wieczorem strażacy z Wołczkowa zostali wezwani do zatrucia tlenkiem węgla w Mierzynie. Dzięki szybkiej reakcji domowników nie doszło do tragedii. Jedna osoba trafiła do szpitala.



Do zdarzenia doszło w piątek, 9 grudnia ok. godz. 22:00 na ul. Ogrodowej w Mierzynie. Strażacy z OSP Wołczkowo dostali wezwanie do zatrucia tlenkiem węgla. Na miejsce wezwano też Zespół Ratownictwa Medycznego oraz policjantów z KP Mierzyn.

Pomiary wykazały bardzo duże stężenie tlenku węgla znacznie wykraczające ponad normę, dochodzące do 190 ppm. Stężenie tlenku węgla dopuszczalne przez Światową Organizację Zdrowia to 35 ppm.

Dzięki szybkiej reakcji domowników nie doszło do tragedii. Jedna osoba straciła przytomność. Po podaniu tlenu została przetransportowana do szpitala.

"Sezon grzewczy już dawno rozpoczęty, uważajcie na siebie, zainwestujcie w czujniki tlenku węgla. Tak niewiele, a może uratować życie" - apelują strażacy z OSP Wołczkowo.

Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku, silnie trującym gazem. Powstaje on na skutek niepełnego spalania paliw m.in. gazu, węgla, drewna, ropy, oleju i benzyny. Powodem powstania tlenku węgla jest brak odpowiedniej ilości powietrza, niezbędnej do całkowitego spalenia tych paliw. Czad łatwo miesza się z powietrzem, ponieważ jest od niego lżejszy. Należy pamiętać, że tlenek węgla może być śmiertelnym zagrożeniem. Warto więc odpowiednio zabezpieczyć swój dom.

Zatrucie tlenkiem węgla ma miejsce najczęściej w niewietrzonych pomieszczeniach. Bardzo często są to nowo wyremontowane całe mieszkania, nowoczesne domy, łazienki, kuchnie, czy piwnice, z nowymi piecami. Niestety często z przyczyn oszczędnościowych likwiduje się w nich lub zasłania przewody wentylacyjne. Montuje się także wyjątkowo szczelne drzwi i okna, które nie przepuszczają powietrza. Trzeba pamiętać, że takie pomieszczenie nie oddycha, a brak dostępu do tlenu może być przyczyną tragedii. 

W wyniku zatrucia tlenkiem węgla dochodzi do niedotlenienia tkanek, co może prowadzić nawet do śmierci. Początkowe objawy zatrucia czadem mogą być bardzo niepozorne - zmęczenie, osłabienie, nudności i bóle głowy, często są mylone ze zwykłym przeziębieniem, czy grypą. Przy średnim stopniu zatrucia natomiast ból głowy jest już silniejszy, pojawia się poczucie zagubienia, torsje, a tętno znacznie przyspiesza. Jeżeli mamy podejrzenie, że dana osoba mogła zatruć się czadem, należy natychmiast w pomieszczeniu otworzyć wszystkie okna i zapewnić dostęp świeżego powietrza. Jeśli mamy taką możliwość, przenieśmy poszkodowanego w bezpieczne miejsce z dostępem do tlenu. Takiej osobie należy rozluźnić ubranie - rozpiąć guziki i pasek. Jednocześnie należy pamiętać, że nie można doprowadzić do jej wyziębienia. Pamiętaj, aby koniecznie wezwać służby ratownicze.

Aby zapewnić sobie i domownikom pełnię bezpieczeństwa należy systematycznie przeprowadzać kontrole techniczne w swoim domu, szczególnie jeśli jest to stary dom. Chodzi tu o sprawdzanie kratek wentylacyjnych i przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz upewnienie się, że w mieszkaniu występuje odpowiedni ciąg powietrza. Należy też dbać o to, aby urządzenia grzewcze, których używamy, były sprawne technicznie. Trzeba też jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia takie jak kuchnia i łazienka (lub inne miejsca) wyposażone w piecyki gazowe. Najlepiej zainstalować w domu czujnik czadu. Detektor należy umieścić przy wszystkich urządzeniach, które wytwarzają spaliny w tym tlenek węgla. Dobrze, kiedy znajduje się także w sypialni oraz pokojach, w których spędzamy dużo czasu. Taki niewielki czujnik czadu daje nam pewność, że w porę dowiemy się o zagrożeniu. 

Źródła: OSP Wołczkowo, dom.bezpiecznarodzina.pl

Zobacz artykuły powiązane:



















Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama