Zaloguj się | Rejestracja

Warsztaty edukacyjne dla dzieci z Dobrej i Rzędzin

poniedziałek, 20 listopada 2023 r., godz. 08:56  |  Wersja do druku

Pracownicy Urzędu Gminy Dobra zorganizowali dla dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrej i Rzędzinach warsztaty edukacyjne w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza. W ogrodzie tym rośnie kilka największych w Polsce egzotycznych drzew.Warsztaty w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej odbyły się w piątek, 10 listopada. Wzięły w nich udział dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrej i Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzędzinach. Opiekunem merytorycznym i prowadzącym zajęcia był dr hab. inż. Marcin Kubus, prof. ZUT - Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.

Ogród Dendrologiczny w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza położony jest na południowo-wschodnich obrzeżach Wzgórz Bukowych, na pograniczu Równin Wełtyńskiej i Pyrzycko-Stargardzkiej. Otaczające go morenowe wzgórza pokryte wysokim bukowym lasem, łagodzą negatywny wpływ zimnych wiatrów ze wschodu, północy i zachodu. Jego północną część przecina niewielki, okresowo zanikający strumień Gliniec. Występujący tu, wyjątkowo korzystny mikroklimat, w połączeniu z atlantyckim klimatem Pomorza Zachodniego, stworzyły warunki, w których możliwa jest tu uprawa wielu wrażliwych na mróz drzew i krzewów, nieodpornych na klimat centralnej i wschodniej Polski. Tutejsza gleba brunatna na siedlisku lasu świeżego, odpowiadającego typowi buczyny pomorskiej ma również pozytywny wpływ na ich aklimatyzację.

Historia ogrodu sięga 1823 roku, gdy powstały tu prywatne szkółki drzew, przejęte w 1870 roku przez nadleśnictwo państwowe w Śmierdnicy. To właśnie z tego okresu pochodzi większość najstarszych, pomnikowych dzisiaj okazów egzotycznych drzew. Sadzono je na obrzeżach powierzchni produkcyjnej jako ozdobę, celem obserwacji nad mrozoodpornością lub jako matecznik do dalszego rozmnażania. Szczególnie zasłużonym w tej dziedzinie był pracujący tu przez wiele lat w końcu XIX w. nadleśniczy ze Śmierdnicy - Carl Ludwig Gene. Pierwsza informacja o ogrodzie pochodzi z 1911 roku, zaś spis z roku 1938 wykazuje obecność 51 egzotycznych gatunków drzew i krzewów. W okresie powojennym, aż do roku 1970, opieka nad ogrodem ograniczała się do budowy nowego ogrodzenia, ustawienia ławek, utrzymywania porządku. Mrozy, wichury, bujny rozrost rodzimej roślinności oraz brak nowych nasadzeń spowodowały, że do tego czasu ocalały tylko 23 gatunki z tej listy. W tym roku Lasy Państwowe i Arboretum SGGW Rogowie rozpoczęły współpracę celem właściwego zagospodarowania tego obiektu. Ustalono, że w związku z niewielkimi - wówczas niespełna 2 ha rozmiarami - nie można tu rozwijać tak bogatych kolekcji, jak w arboretach typu uniwersalnego, takich jak w Kórniku, Rogowie i Przelewicach.

Dzieci biorące udział w warsztatach miały okazję poznać historię pięknego ogrodu, wysłuchać informacji o niesamowitych okazach flory, reprezentującej wszystkie kontynenty i wziąć udział w konkursach z wiedzy nabytej podczas edukacyjnego spaceru. Był również słodki poczęstunek, kiełbaski z ogniska i napoje. Uczniowie ze szkół w Dobrej i Rzędzinach mogli skorzystać ze wszystkich atrakcji zgromadzonych na terenie ośrodka.

Zobacz zdjęcia z wycieczki w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej

Warsztaty zostały zorganizowane przez Wydział ds. Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Dobra, dzięki dotacji otrzymanej z Powiatu Polickiego.

Źródło: Wydział ds. Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Dobra

Zobacz artykuły powiązane:Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama