Zaloguj się | Rejestracja

IV sesja Rady Gminy Dobra

piątek, 21 czerwca 2024 r., godz. 15:28  |  Wersja do druku

Prawie 8 godzin trwały ostatnie obrady Rady Gminy Dobra. W czwartek, 20 czerwca radni przyjęli 23 uchwały dotyczące m.in. zwiększenia częstotliwości odbioru śmieci, udzielenia absolutorium z wykonania budżetu za 2023 rok, zasad przyznawania diet radnym i sołtysom oraz w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych i określenia granic ich obwodów.Po przyjęciu protokołu z II sesji Rady Gminy Dobra, radni rozpoczęli dyskusję na temat częstotliwości odbioru śmieci zmieszanych. W wyniku negocjacji, które prowadziła wójt Gminy Dobra Magdalena Zagrodzka z firmą Jumar, zaproponowano projekty uchwał zwiększające częstotliwość odbioru śmieci na 1x w tygodniu. Koszt częstszego odbierania śmieci oszacowano wstępnie na dodatkowe 1,6 mln złotych, przy założeniu, że w wyniku zmian zwiększy się ilość odbieranych odpadów. Gmina tymczasowo zabezpieczyła w budżecie kwotę 1,1 mln złotych.

Radni większością głosów przyjęli zaproponowane uchwały. Oznacza to, że od połowy lipca 2024 r. śmieci zmieszane będą odbierane raz na tydzień, a nie co 2 tygodnie, jak do tej pory - przeczytaj więcej na ten temat.

Nie rozwiązuje to jednak problemu odbioru śmieci w przyszłym roku. Jesienią gmina powinna ogłosić nowy przetarg. Radny Łukasz Bojanowski zaproponował uruchomienie akcji dla mieszkańców gminy, która ma na celu zainteresowanie przetargiem na odbiór śmieci w 2025 roku większej ilości firm odbierających odpady.

"Szanowni Państwo, jeśli chcecie, aby od nowego roku była szansa na zmiany, aby śmieci były tańsze, aby jakość usług była wyższa, aby doszły nowe usługi w postaci większego odbioru odpadów zielonych - wspólnie zadbajmy o to, aby w naszej gminie w przetargu pojawiła się prawdziwa konkurencja. Napiszmy proszę zwykłego maila do wszystkich spółek "śmieciowych" z naszego okręgu, które mogłyby obsługiwać Gminę Dobra w nowym przetargu na 2025 rok, z prośbą aby wzięły udział w naszym przetargu. Aby nie było jak przez ostatnie lata, że do przetargu staje jedynie jedna jedyna firma. Aby była szansa na konkurencję, aby coś się ruszyło na korzyść w gminnym budżecie - a to przekłada się bezpośrednio na wszystkich nas portfele" - zaapelował do mieszkańców radny Łukasz Bojanowski.

Tutaj więcej informacji o akcji radnego

"Od połowy lipca odpady zmieszane będą odbierane co tydzień. Jest to spełnienie jednej z obietnic złożonych naszym wyborcom. Niepokojące jest to, że tak naprawdę nie wiadomo czy i jak zmiana częstotliwości odbioru śmieci zmieszanych wpłynie na poziom recyklingu. Za nieosiągnięcie wymaganych poziomów na gminy nakładane są kary przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska liczone w setkach tysięcy złotych. W Gminie Dobra, pierwszy raz od 2013 roku, ilość wyprodukowanych odpadów zmieszanych spadła o 9,62%. Zwiększyła się ilość odpadów selektywnych. Według szacunkowych danych było to spowodowane zmianą częstotliwości odbioru śmieci zmieszanych na cykl co dwa tygodnie i efektywniejszą segregacją odpadów wymuszoną przez rzadsze odbiory - co jest bardzo pozytywne. Będziemy się temu przyglądać. Pamiętajmy, że segregacja śmieci jest nie tylko obowiązkiem, ale ma ogromny wpływ na nasze środowisko. W zależności od wyników segregacji odpadów pod koniec roku będziemy podejmować decyzję na kolejny rok. Nie ustajemy też w poszukiwaniu lepszych cenowo ofert odbiorców odpadów" - skomentowała zwiększenie częstotliwości odbioru śmieci radna Joanna Stankiewicz.

Podczas sesji radni przyjęli też uchwały zmieniające statut Gminy Dobra i skład Komisji Rewizyjnej. W wyniku tajnego głosowania wybrano również trzeciego wiceprzewodniczącego Rady Gminy Dobra. Został nim radny Bogusław Kozioł. Następnie przystąpiono do udzielenia wójtowi Gminy Dobra wotum zaufania.

"Podchodzimy z dystansem do procedury głosowania nad raportem o stanie gminy i wotum zaufania. Nie oceniamy tutaj pracy Pani wójt Magdaleny Zagrodzkiej. Aktualny raport o stanie gminy zawiera podsumowanie pracy i podziękowanie dla poprzedniej Pani wójt Teresy Dery, za to w jakim stanie zostawiła nam gminę do dalszego rozwoju" - mówił wiceprzewodniczący rady Bartłomiej Miluch.

Radni udzielili wójt wotum zaufania i przyjęli uchwałę w sprawie absolutorium z wykonania budżetu za 2023 rok.

Następnie radni przyjęli uchwały w sprawie zasad przyznawania diet radnym i sołtysom, zmian budżetu i wieloletniej prognozy finansowej, wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznych przedszkolach, zespołach przedszkoli, oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych oraz innych formach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Gminę Dobra.

Przyjęto także uchwałę w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Dobra oraz określenia granic obwodów publicznych szkół podstawowych od 1 września 2024 r. Radni wyrazili też zgodę na nabycie działki nr 34/4 w Mierzynie, przyjęli uchwałę w sprawie zbycia nieruchomości gruntowej, przyjęli Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2024 rok, a także uchwałę w sprawie udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków w 2024 r.

Relację z sesji można obejrzeć tutaj - kliknij i zobacz

Zobacz artykuły powiązane:Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 1

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama