Zaloguj się | Rejestracja

Marek Rupiński podzielił się wrażeniami z RAAM23

wtorek, 04 lipca 2023 r., godz. 09:05  |  Wersja do druku

Marek Rupiński, ultrakolarz i mieszkaniec gminy Dobra, opowiedział o swoich wrażeniach z najtrudniejszego maratonu kolarskiego na świecie - Race Across America. W poniedziałek, 3 lipca w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego cyklistę uroczyście powitał marszałek Olgierd Geblewicz, a także kibice, znajomi i sponsorzy wyprawy.Race Across America to najtrudniejszy, najdłuższy i najstarszy kolarski ultramaraton na świecie organizowany niemal nieprzerwanie od 1982 roku. Trasa wyścigu przebiega przez 12 stanów, a jej łączna długość to ok. 4800 km. Niezależnie od warunków atmosferycznych każdy z zawodników ma 12 dni na ukończenie wyścigu. Dotychczasowy rekord, w jakim ukończono Race Across America, wynosi 7 dni, 15 godzin i 56 minut.

Marek Rupiński najszybciej spośród mężczyzn w kategorii 18-50 lat pokonał trasę Race Across America 2023. Ultrakolarz z gminy Dobra potrzebował 10 dni, 5 godzin i 27 minut, by przejechać prawie 5 tys. km. Udział sportowca w tym najdłuższym i najstarszym wyścigu na świecie wsparli m.in. Gmina Dobra i Pomorze Zachodnie. W poniedziałek, 3 lipca w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego cyklistę uroczyście powitał marszałek Olgierd Geblewicz, a także kibice, znajomi i sponsorzy wyprawy.

"Pokonać taki dystans w nieco ponad 10 dni to wielki wyczyn. Ten wyścig to sportowe piekło, które trudno sobie wyobrazić. To niesamowite osiągnięcie, jak na debiut. Cieszymy się, że w regionie mamy takiego rowerowego twardziela" - mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Na starcie tegorocznej edycji stanęło 30 kolarzy: 6 kobiet i 24 mężczyzn. Marek Rupiński był jednym z dwóch Polaków, którzy przystąpili do rywalizacji w kategorii 18-50 lat.

"Dziękuję za wsparcie. Liczę, że takich momentów będzie w przyszłości więcej. Wyścig rzeczywiście można śmiało nazwać kolarskim piekłem. Różnice temperatur czy poziomy wzniesienia szybko dają o sobie znać. Zawody to zarówno sportowa rywalizacja na najwyższym poziomie, ale również wspaniała kolarska integracja. Dla wielu samo ukończenie zmagań to olbrzymi sukces. Dobry trening, mocna głowa i wsparcie zespołu, w tym rodziny i najbliższych, pozwoliły na osiągniecie tych bardzo dobrych rezultatów" - powiedział Marek Rupiński.

Wyścig rozpoczął się 13 czerwca. Dziennie trzeba było pokonać od 400 do nawet 500 km. Po drodze kolarze zmagali się ze zmęczeniem, bólem, znikomą ilością snu, zmieniającymi się warunkami pogodowymi (5 stref klimatycznych) oraz sporą liczą przewyższeń. Markowi Rupińskiemu udało się to wszystko pokonać. Tym samym dołączył do Remka Siudzińskiego, który jako pierwszy Polak ukończył ten kolarski ultramaraton.

Marek Rupiński zdobył pierwsze miejsce w kategorii wiekowej 18-50 lat. Otrzymał również nagrodę dla najlepszego debiutanta wyścigu.

Wyniki kolarzy można obejrzeć na stronie: trackleaders.com

Zapytaliśmy Marka Rupińskiego o wrażenia z wyprawy, najtrudniejsze i najzabawniejsze chwile - posłuchajcie rozmowy z ultrakolarzem z gminy Dobra:

https://fb.watch/lzCIcAbuvz/
https://fb.watch/lzCJtXndMV/

Aby wystartować w Race Across America konieczne jest zdobycie kwalifikacji, którą można zdobyć startując w wybranych wyścigach na terenie całego świata. Jedną z takich imprez jest organizowany od trzech lat Race Around Poland - najdłuższy wyścig kolarski w Polsce. W zeszłym roku na pełnym dystansie 3600 km zwycięzcą w kategorii solo semisupported (zawodnik pokonuje samodzielnie, ale ma wsparcie logistyczne zespołu wsparcia jadącego samochodem) wygrał Marek Rupiński, który pokonał trasę w 227 godzin 58 minut i 56 sekund. Drugi Krzysztof Fechner dojechał do mety ponad 30 godzin później.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Zobacz artykuły powiązane:Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama