Zaloguj się | Rejestracja

Rusza przebudowa drogi powiatowej Dołuje - Stobno

poniedziałek, 29 maja 2023 r., godz. 08:27  |  Wersja do druku

Rozpoczyna się przebudowa drogi powiatowej Dołuje - Stobno. Wyremontowany zostanie 2,5-kilometrowy odcinek drogi od skrzyżowania z krajową 10 w Dołujach do pierwszego skrzyżowania w Stobnie.23 maja 2022 r. Starostwo Powiatowe w Policach ogłosiło pierwszy przetarg na przebudowę drogi powiatowej nr 3920Z na odcinku Dołuje - Stobno. Podczas przetargu swoje oferty złożyły 2 firmy, ale jedna wycofała się z postępowania. 27 czerwca w starostwie otwarto pozostałą ofertę, którą złożyła firma Strabag Sp. z o.o. Wyceniła ona inwestycję na 8.637.536,01 złotych. Jednak Starostwo Powiatowe w Policach zabezpieczyło na realizację zamówienia środki w kwocie 5,6 mln złotych. Przetarg został więc unieważniony.

29 grudnia 2022 r. starostwo ogłosiło nowy przetarg na przebudowę drogi Dołuje - Stobno. 13 marca 2023 r. otwarto oferty złożone w przetargu. Najkorzystniejsza ofertę przedstawiła firma Eurovia Polska S.A., która wyceniła prace na 7.564.260,47 zł.

W ramach inwestycji zmodernizowany zostanie 2,5-kilometrowy odcinek drogi, od skrzyżowania z krajową 10 w Dołujach do pierwszego skrzyżowania w Stobnie, za wyjątkiem krótkiego odcinka od przychodni w Dołujach do lapidarium, który był remontowany kilka lat temu. Powstanie też nowe oznakowanie pionowe i poziome, chodnik oraz zabezpieczenia sieci uzbrojenia gruntów. Finalnie przebudowa drogi poprawi bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Prace powinny zakończyć się jeszcze w 2023 roku.

Planowana inwestycja otrzymała 2 mln złotych dofinansowania z III edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych - PGR. Wcześniej Powiat Policki uzyskał 3 mln zł z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Do inwestycji dołożyła się również Gmina Dobra przeznaczając na przebudowę drogi ok. 800 tys. złotych.

Droga powiatowa nr 3920Z Dołuje - Stobno to popularna trasa łącząca przygraniczne miejscowości, ważna nie tylko dla gmin Dobra i Kołbaskowo, ale również mieszkańców zachodnich dzielnic Szczecina. Łączy się z DK 10, jest więc alternatywnym dojazdem do przejścia granicznego w Lubieszynie i ulokowanych na tym obszarze firm.

Po przebudowie trasa ma być przystosowana do ruchu pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 tony. Teraz, z powodu złego stanu nawierzchni, obowiązują tam ograniczenia w ruchu ciężarówek, co utrudnia dostęp do terenów inwestycyjnych i działających w Stobnie przedsiębiorstw. Dodatkowo projekt przebudowy drogi Dołuje - Stobno łączy obszar o niedostatecznym skomunikowaniu z siecią TEN-T (droga S-10), a więc wpisuje się w kompleksowe rozwiązania obszarowe i przyczynia się do wypełnienia luki w istniejącym systemie drogowym.

Starostwo Powiatowe w Policach planuje również remont generalny drogi powiatowej biegnącej przez miejscowość Stobno. Przebudowany ma zostać odcinek o długości ok. kilometra. Powstaną także m.in. chodniki i dojazdy do posesji. 20 kwietnia otwarto oferty złożone w tym przetargu. Realizacją inwestycji zainteresowane są 3 firmy. Najkorzystniejszą ofertę zaproponowała firma RSK WOLIN, która wyceniła prace na prawie 11 mln zł. Starostwo zabezpieczyło na inwestycję 7,5 mln złotych.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Policach

Zobacz artykuły powiązane:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama