Zaloguj się | Rejestracja

80. rocznica powstania w getcie warszawskim

poniedziałek, 17 kwietnia 2023 r., godz. 18:50  |  Wersja do druku

19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie żydowskiego ruchu oporu skierowane przeciwko Niemcom. W 80. rocznicę tego wydarzenia zaplanowano wydarzenia w GCKiB w Bezrzeczu i Rzędzinach.Wiosną 1943 roku, władze niemieckie przystąpiły do całkowitej likwidacji getta w Warszawie. Na taką sytuację były przygotowane liczące ponad 500 osób oddziały Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. Siły te były nierównomiernie wyszkolone i uzbrojone, a ich działania miały się opierać o sieć kryjówek i prowizorycznych schronów zbudowanych na terenie getta.

W godzinach porannych 19 kwietnia 1943 roku, getto warszawskie zostało otoczone, a na jego obszar wkroczyły oddziały niemieckie. Siły te natrafiły na opór powstańców żydowskich i zostały zmuszone do wycofania się. Tego samego dnia próbę wsparcia powstańców podjęły warszawskie struktury Armii Krajowej, które przeprowadziły kilka różnego typu akcji skierowanych przeciwko siłom niemieckim zgromadzonym wokół getta.

W kolejnych dniach kwietnia, walki mające miejsce w getcie składały się z szeregu starć prowadzonych pomiędzy powstańcami broniącymi się w wybranych punktach getta lub przemieszczającymi się między schronami i kryjówkami, a niemieckimi grupami szturmowymi. Oddziały niemieckie dodatkowo codzienne przeczesywały teren getta poszukując kryjówek, w których ukryci byli Żydzi. Odnalezione osoby rozstrzeliwano lub transportowano do obozów.

Walki w getcie zostały oficjalnie zakończone 16 maja 1943 roku. W wyniku powstania w getcie zginęło i zostało zamordowanych 12.000 Żydów, a większość z 60.000 osób znajdujących się w tym czasie w getcie została wywieziona do obozu koncentracyjnego na Majdanku lub obozów pracy w Poniatowej, Trawnikach i Budzyniu. Powstanie w getcie było jednym z pierwszych po zakończeniu Kampanii Polskiej w 1939 roku, masowych wystąpień przeciwko okupacji niemieckiej.

W 80. rocznicę wybuchu powstania zaplanowano wydarzenia w GCKiB w Bezrzeczu i Rzędzinach. W środę, 19 kwietnia w Bezrzeczu będzie można spotkać wolontariuszy rozdających żonkile, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.

Również 19 kwietnia w klubie GCKiB w Rzędzinach wyświetlony zostanie film animowany "Zdążyć przed Panem Bogiem". Przed emisją będzie można otrzymać pamiątkowego żonkila.

W czwartek, 20 kwietnia o godz. 18:00 w klubie GCKiB przy ul. Koralowej 61c w Bezrzeczu odbędzie się prelekcja prowadzona przez panią Małgorzatę Kryk oraz pokaż filmu "Zdążyć przed Panem Bogiem".

Serdecznie zapraszamy.

Źródło: muzeum1939.pl

Łączy nas pamięć - plakat:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama