Wiadomość80. rocznica powstania w getcie warszawskim
(Kategoria: Gmina Dobra Szczecińska - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek, 17 kwietnia 2023 r., godz. 18:50

Łączy nas pamięć - 80. rocznica powstania
w getcie warszawskim
19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie żydowskiego ruchu oporu skierowane przeciwko Niemcom. W 80. rocznicę tego wydarzenia zaplanowano wydarzenia w GCKiB w Bezrzeczu i Rzędzinach.



Wiosną 1943 roku, władze niemieckie przystąpiły do całkowitej likwidacji getta w Warszawie. Na taką sytuację były przygotowane liczące ponad 500 osób oddziały Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. Siły te były nierównomiernie wyszkolone i uzbrojone, a ich działania miały się opierać o sieć kryjówek i prowizorycznych schronów zbudowanych na terenie getta.

W godzinach porannych 19 kwietnia 1943 roku, getto warszawskie zostało otoczone, a na jego obszar wkroczyły oddziały niemieckie. Siły te natrafiły na opór powstańców żydowskich i zostały zmuszone do wycofania się. Tego samego dnia próbę wsparcia powstańców podjęły warszawskie struktury Armii Krajowej, które przeprowadziły kilka różnego typu akcji skierowanych przeciwko siłom niemieckim zgromadzonym wokół getta.

W kolejnych dniach kwietnia, walki mające miejsce w getcie składały się z szeregu starć prowadzonych pomiędzy powstańcami broniącymi się w wybranych punktach getta lub przemieszczającymi się między schronami i kryjówkami, a niemieckimi grupami szturmowymi. Oddziały niemieckie dodatkowo codzienne przeczesywały teren getta poszukując kryjówek, w których ukryci byli Żydzi. Odnalezione osoby rozstrzeliwano lub transportowano do obozów.

Walki w getcie zostały oficjalnie zakończone 16 maja 1943 roku. W wyniku powstania w getcie zginęło i zostało zamordowanych 12.000 Żydów, a większość z 60.000 osób znajdujących się w tym czasie w getcie została wywieziona do obozu koncentracyjnego na Majdanku lub obozów pracy w Poniatowej, Trawnikach i Budzyniu. Powstanie w getcie było jednym z pierwszych po zakończeniu Kampanii Polskiej w 1939 roku, masowych wystąpień przeciwko okupacji niemieckiej.

W 80. rocznicę wybuchu powstania zaplanowano wydarzenia w GCKiB w Bezrzeczu i Rzędzinach. W środę, 19 kwietnia w Bezrzeczu będzie można spotkać wolontariuszy rozdających żonkile, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.

Również 19 kwietnia w klubie GCKiB w Rzędzinach wyświetlony zostanie film animowany "Zdążyć przed Panem Bogiem". Przed emisją będzie można otrzymać pamiątkowego żonkila.

W czwartek, 20 kwietnia o godz. 18:00 w klubie GCKiB przy ul. Koralowej 61c w Bezrzeczu odbędzie się prelekcja prowadzona przez panią Małgorzatę Kryk oraz pokaż filmu "Zdążyć przed Panem Bogiem".

Serdecznie zapraszamy.

Źródło: muzeum1939.pl

Łączy nas pamięć - plakat:




Źródło: Gmina Dobra 24 - Portal Mieszkańców > Dobra Szczecińska
( http://www.gminadobra24.pl/news.php?extend.9060 )