Zaloguj się | Rejestracja

Budżet obywatelski - wybrano projekty do głosowania

poniedziałek, 07 lutego 2022 r., godz. 09:57  |  Wersja do druku

Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego Gminy Dobra ocenił projekty złożone przez mieszkańców. Do głosowania dopuszczono 11 projektów inwestycyjnych i 14 nieinwestycyjnych. Głosowanie na projekty rozpocznie się 21 lutego i potrwa do 7 marca.Budżet obywatelski, często zwany także partycypacyjnym, to demokratyczny proces, w którym mieszkańcy wspólnie decydują, na co przeznaczyć wyodrębnioną część budżetu gminy. Gmina Dobra wprowadziła budżet obywatelski w 2017 roku, jako pierwsza gmina wiejska w województwie zachodniopomorskim i trzecia w Polsce. W 2022 roku w budżecie gminy wyodrębniono kwotę 1 mln złotych z przeznaczeniem na projekty wybrane przez mieszkańców w otwartym głosowaniu.

22 grudnia 2021 r. ogłoszono nabór wniosków z propozycjami projektów do szóstej edycji Budżetu Obywatelskiego Gminy Dobra. Propozycje mogli zgłaszać mieszkańcy stale zamieszkujący na terenie gminy Dobra. Projekty inwestycyjne musiały być poparte przez grupę co najmniej 15 mieszkańców gminy, a nieinwestycyjne - przez 10.

Mieszkańcy złożyli w sumie 31 projektów. Podczas posiedzenia Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego, które odbyło się 3 lutego, oceniono złożone projekty. Podjęto też decyzje, które z nich zostaną dopuszczone do głosowania. Poniżej prezentujemy listę zaakceptowanych projektów.

Projekty inwestycyjne:

1. Czyste Bezrzecze - rozstawienie pojemników na psie odchody
2. Aktywnie = Zdrowo! Dla uczniów Szkoły Podstawowej w Rzędzinach - zewnętrzne zestawy do ćwiczeń sprawnościowych, stanowiska do gry szachy, piłkarzyki, hamaki
3. Aktywnie = Zdrowo! Dla uczniów Szkoły Podstawowej w Dobrej - dwie wiaty na rowery, stół do ping-ponga, stanowiska do gry w szachy, piłkarzyki
4. Usadowienie Tablic Informacji Pasażerskiej - elektroniczne tablice na przystankach w Dobrej (rondo) i w Bezrzeczu (projekt dopuszczony do głosowania pod warunkiem dostarczenia zgody Powiatu Polickiego)
5. Zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników drogi powiatowej przebiegającej przez teren m. Stolec w szczególności pieszych i rowerzystów - radarowe wyświetlacze prędkości, oświetlenia przejść dla pieszych, oznakowanie pionowe (projekt dopuszczony do głosowania pod warunkiem dostarczenia zgody Powiatu Polickiego)
6. Uwalniamy Bociana - projekt drogi ul. Bociana w Dołujach wraz z kanalizacją deszczową (wartość projektu wraz z realizacją nie może przekroczyć 200.000 zł, wobec powyższego możliwa realizacja jedynie jednego etapu
projektu)
7. Zagrajmy w kosza na Mierzyniance - zmiana boiska do siatkówki na boisko wielofunkcyjne do siatkówki i koszówki (dopuszczenie projektu pod warunkiem urealnienia kosztów budowlanych oraz wskazania kosztów projektowych)
8. Budowa ogrodzenia cmentarza w Wołczkowie - kontynuacja
9. Wymiana nawierzchni boiska na terenie rekreacyjnym "Mierzynianka"
10. Zaplecze socjalne dla terenu sportowo-rekreacyjnego i boiska Orlik w Bezrzeczu
11. Ułożenie płytami betonowymi drogi gruntowej ul. Dereszowa dz. nr 371 (konieczność opracowania projektu i ewentualna realizacja na części działki 371 - do zabudowanych nieruchomości)

Projekty nieinwestycyjne:

1. Festyn rodzinny w Skarbimierzycach
2. Dobre Lato Filmowe (Bezrzecze)
3. Dni Buku oraz Mikołajki w Buku
4. Pożegnanie Lata - piknik rodzinny (Dobra)
5. Wycieczka mieszkańców - Ogrody tematyczne Hortulus Dobrzyca (Wąwelnica)
6. "Mierzyński wór przygód" - Dzień Dziecka
7. Festyn Zakończenie Wakacji i Spotkanie Mikołajkowe (Grzepnica)
8. Organizacja Dnia Dziecka oraz Mikołajek dla mieszkańców Łęgów
9. Piknik rodzinny i Mikołajki dla dzieci w Stolcu
10. Zielona Akademia - Eco-Gmina (Dołuje)
11. Tradycja uczy i integruje (Wołczkowo)
12. Organizacja zabawy mikołajkowej oraz pikniku rodzinnego w Rzędzinach
13. Aktywne Bezrzecze 2022
14. Integracja nas wzbogaca - Dołuje-Kościno

Listę projektów wraz z uwagami można sprawdzić - tutaj

Głosowanie na projekty rozpocznie się 21 lutego i potrwa do 7 marca 2022 r.

Harmonogram Budżetu Obywatelskiego Gminy Dobra 2022:
- składanie wniosków do 5.01.2022 r. godz. 15:00
- weryfikacja i opinia projektów do 7.02.2022 r.
- głosowanie od 21.02.2022 do 7.03.2022 r. do godz. 15:00
- lista rekomendowanych projektów do 15.03.2022 r.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej dobraszczecinska.budzet-obywatelski.org.

Regulamin Budżetu Obywatelskiego Gminy Dobra 2022

Źródło: Urząd Gminy Dobra

Zobacz artykuły powiązane:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama