Zaloguj się | Rejestracja

Wójt Teresa Dera - podsumowanie 18 lat w Gminie Dobra

wtorek, 30 kwietnia 2024 r., godz. 15:11  |  Wersja do druku

Wójt Gminy Dobra Teresa Dera sprawowała funkcję gospodarza gminy od 2006 roku - nieprzerwanie od 18 lat. Przez ten czas mało znana w Polsce gmina wiejska zmieniła się w prężną jednostkę samorządu terytorialnego, nagradzaną w różnorodnych rankingach o zasięgu krajowym.



Nie jest łatwo podsumować 4 kadencje wójt Teresy Dery. Przez ostatnie 18 lat Gmina Dobra tak bardzo się zmieniła, że opisanie wszystkich inwestycji wymagałoby wydania książki. Wybraliśmy więc 18 wydarzeń, które w znaczący sposób wpłynęły na życie mieszkańców naszej gminy. Kolejność nie jest istotna.

1. Budowa Publicznej Szkoły Podstawowej w Mierzynie

Wydarzenie o ogromnym znaczeniu. 2 września 2013 roku otwarto nowoczesną szkołę podstawową w Mierzynie. Aż nie chce się wierzyć, że stara szkoła mieściła się w niewielkim budynku obok kościoła. Budowa nowej szkoły kosztowała wtedy aż 25,7 mln złotych, przez co gmina musiała wziąć w banku długoterminowy kredyt. To jeden z największych sukcesów wójt Teresy Dery, która od momentu ślubowania rozpoczęła starania w sprawie budowy nowej placówki oświatowej w Mierzynie.

2. Budowa Schroniska dla Bezdomnych Psów i Kotów

Bardzo potrzebny obiekt nie tylko w naszej gminie, ale w całym powiecie polickim. Schronisko otwarto 16 grudnia 2013 roku. Budowa kosztowała 5,3 mln złotych. W 2017 roku na terenie schroniska powstał unikatowy w skali kraju Dom Kota, a w 2018 roku 3 km ścieżka edukacyjna z Dobrej do schroniska.

3. Ścieżki rowerowe

Właściwie trudno wymienić jedną ścieżkę rowerową, która powstała za kadencji wójt Teresy Dery. Te najpopularniejsze to Buk - Łęgi (7 km), Dobra - Głębokie (7,5 km) i Łęgi - Stolec (5 km). Rowerzyści korzystają też chętnie ze ścieżki edukacyjnej Dobra - schronisko oraz najnowszej trasy z Buku do schroniska. Dzięki rozwojowi ścieżek rowerowych w gminie Dobra znacznie zwiększyła się liczba rowerzystów, którzy odwiedzają nasz region.

4. Rozbudowa szkoły w Bezrzeczu

W 2012 roku rozpoczęła się rozbudowa niewielkiej szkoły w Bezrzeczu. Najpierw powstała nowoczesna sala gimnastyczna, a w 2017 roku rozbudowano szkołę o dodatkowy budynek. Kolejnym krokiem ma być budowa przedszkola z grupami żłobkowymi w Bezrzeczu.

5. Budowa boiska sportowego w Wołczkowie

Dzięki tej inwestycji Wołczkowo zyskało boisko z prawdziwego zdarzenia. Pierwszy mecz na nowym obiekcie rozegrano 8 kwietnia 2018 roku. W ostatnich latach zmodernizowano też boiska w Dobrej i Mierzynie oraz wybudowano Orlik w Bezrzeczu.

6. Budowa ekoportu w Dobrej

We wrześniu 2018 roku otwarto Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Dobrej. Na budowę punktu, do którego można oddawać selektywnie zbierane odpady, pozyskano środki z funduszy europejskich.

7. Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Redlicy

Gmina Dobra cały czas rozbudowuje oczyszczalnię ścieków w Redlicy, która obsługuje mieszkańców gminy. Na tern cel udało się pozyskać m.in. 8 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

8. Budowa terenu sportowo-rekreacyjnego Mierzynianka

W kwietniu 2012 roku otwarto teren sportowo-rekreacyjnego Mierzynianka przy ul. Nasiennej w Mierzynie. Wybudowanie terenu kosztowało wtedy 3,7 mln złotych. Później powstawały kolejne tego typu obiekty, jak np. teren rekreacyjny w Wołczkowie, czy w Dołujach.

9. Rozbudowa Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrej

W 2018 roku zakończono rozbudowę Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrej. Prace budowlane kosztowały wtedy 12,7 mln złotych. Wybudowane zostało skrzydło sportowe (sala gimnastyczna z zapleczem), skrzydło edukacyjne i skrzydło punktu przedszkolnego.

10. Budowa nowoczesnych świetlic wiejskich

W 2017 roku otwarto nowe świetlice wiejskie w Buku, Łęgach i Grzepnicy. Do tego grona dołączyła świetlica na terenie Mierzynianki w Mierzynie. W świetlicach odbywają się zajęcia i warsztaty dla dzieci i dorosłych.

11. Budowa nowych dróg między miejscowościami

Podczas kadencji wójt Teresy Dery wybudowano nowe połączenia drogowe między miejscowościami: Redlica - Berzecze, Skarbimierzyce - Bezrzecze, Redlica - Wołczkowo. Inwestycje były dofinansowane ze środków urzędów wojewódzkiego i marszałkowskiego.

12. Wspólna komunikacja miejska ze Szczecinem

Od 2015 roku na terenie gminy Dobra i Szczecina obowiązuje 1 wspólny bilet. To ogromny sukces i zasługa umowy, którą wynegocjowała i podpisała z Prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem Wójt Gminy Dobra Teresa Dera. Od października 2018 roku wszyscy uczniowie z gminy Dobra mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów szczecińskimi autobusami i tramwajami.

13. Nowe przedszkole w Mierzynie

7 września 2020 roku rozpoczęły się pierwsze zajęcia w Przedszkolu Publicznym Nr 1 przy ul. Kolorowej w Mierzynie. Na 225 dzieci czekały wychowawczynie, pomoc nauczyciela oraz pracownicy administracji. Niestety w związku z epidemią koronawirusa zrezygnowano z uroczystego otwarcia placówki. Budowa przedszkola rozpoczęła się pod koniec 2018 roku. Koszt inwestycji wyniósł ponad 21 mln złotych.

14. Budowa hydroforni, stacji uzdatniania i ujęć wody

Gmina Dobra inwestowała też znaczne środki w budowę nowych hydroforni, stacji uzdatniania i ujęć wody. Przykładami są inwestycje w Buku i Dołujach oraz najnowsza - rozbudowa stacji uzdatniania wody w Bezrzeczu za 10 mln złotych, która ma zostać zakończona w czerwcu 2024 roku.

15. Lapidarium w Dołujach

W 2020 roku niewykorzystywany od ponad 60 lat i sporadycznie odwiedzany cmentarz ewangelicki z XIX w. w Dołujach przeszedł niesamowitą metamorfozę. Z zarośniętego i zapomnianego byłego miejsca pochówków tutejszych mieszkańców zmienił się w zachęcający do spacerów pomnik historii. Miejsce pamięci z ponad 170 odrestaurowanymi nagrobkami, odnowionym murem z polnych kamieni i ścieżkami wyposażonymi w sprzyjające chwilom zadumy kamienne ławki, zmieniło się w lokalizację, którą bez wątpienia warto odwiedzić.

16. Zbiorniki retencyjne i kanalizacja deszczowa w Mierzynie

W związku z podtopieniami, z którymi zmagali się mieszkańcy Mierzyna, gmina zainwestowała ogromne kwoty w rozbudowę kanalizacji deszczowej i budowę zbiorników retencyjnych. Obiekty, która mają chronić mieszkańców powstały m.in. przy ulicach Kolorowej i Spółdzielców oraz na granicy Mierzyna i Skarbimierzyc. Gmina Dobra pozyskała też 8,5 mln złotych na adaptację układu odprowadzającego wody opadowe na terenie gminy do zmian klimatu.

17. Zagospodarowanie centrum Bezrzecza

Na terenie między ulicami Górną, Miodową i Cynamonową powstały m.in. boisko sportowe Orlik, rowerowy plac zabaw pumptrack, wybieg dla psów, boisko do siatkówki plażowej oraz plac zabaw dla dzieci. Docelowo we wschodniej części terenu powstanie też ogród różany z ławkami i ścieżkami spacerowymi. Na tę inwestycję gmina pozyskała już 8,5 mln zł z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W centrum Bezrzecza ma też powstać obiekt sportowy z basenem, na budowę którego podpisano już umowę z wykonawcą.

18. Festiwal Róż

Festiwal Róż jest znany nie tylko w całej gminie, ale również regionie. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2013 roku. W ubiegłym roku mieliśmy już IX edycję tego kultowego już wydarzenia. W Gminie Dobra odbywa się też Rajd Baja, podczas którego do naszego regionu przyjeżdża światowa czołówka kierowców i najszybsze terenowe auta. W gminie odbywa się też Puchar Polski w Tańcu Towarzyskim.

Tak prezentuje się 18 wydarzeń, które będą kojarzyły nam się z 18-letnią kadencją Wójt Gminy Dobra Teresą Derą. W poniedziałek, 6 maja będzie okazja do podziękowania za wspólną pracę dla Gminy Dobra. W godz. 12-15 przed urzędem rozstawiony zostanie namiot. Wójt Teresa Dera i jej współpracownicy zapraszają mieszkańców na tort, kawę i herbatę.

W namiocie dostępna będzie też puszka, do której można wrzucać datki na rzecz Państwa Genowefy i Jana z Grzepnicy, którzy w pożarze domu stracili swój dobytek.

"Każda pomoc się przyda i będziemy wdzięczni za nawet najmniejsze wpłaty" - zaprasza na wydarzenie Sekretarz Gminy Dobra Rozalia Adamska.

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama