Zaloguj się | Rejestracja

Gmina Dobra najbardziej atrakcyjną gminą do życia

piątek, 17 listopada 2023 r., godz. 09:39  |  Wersja do druku

Gmina Dobra po raz trzeci została najbardziej atrakcyjną gminą do życia na Pomorzu Zachodnim w ogólnopolskim rankingu "Gmina Dobra do Życia". Ranking opracowany we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Polskiej Akademii Nauk opublikował Serwis Samorządowy PAP.W czwartek, 16 listopada 2023 r. Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki rankingu "Gmina Dobra do Życia", badającego jakość życia polskich gminach. Ranking opracowany został we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Nagrody odebrały gminy, które w swoich kategoriach osiągnęły najwyższy wskaźnik jakości życia. Wyróżniono również gminy, które zajęły pierwsze miejsce w województwach.

Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu przyjrzeli się też budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. W określaniu jakości życia wzięto tez pod uwagę poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu - im wyższa, tym wyższe miejsce.

"Jakość życia to jest coś, co nas otacza, coś w czym żyjemy i chcemy, żeby ta jakość życia była jak najlepsza. Dlatego w tym wskaźniku syntetycznym znalazło się spektrum tego, w czym żyjemy. Gdzieś musimy mieszkać, gdzieś musimy albo chcemy pracować, uczymy się, wypoczywamy, przemieszczamy się pomiędzy tymi różnymi miejscami naszej aktywności, więc wskaźnik stara się być czymś uniwersalnym, kompleksowym" - wyjaśnił prof. dr hab. Przemysław Śleszyński.

Nagrody za najwyższą jakość życia wręczyła redaktor naczelna Serwisu Samorządowego PAP Anna Banasik w pięciu kategoriach:
- miasta na prawach powiatu,
- strefy podmiejskie miast na prawach powiatu,
- gminy z siedzibą powiatu,
- gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców,
- gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Gminą najbardziej atrakcyjną do życia na Pomorzu Zachodnim po raz trzeci z rzędu została Gmina Dobra, która zajęła w ogólnopolskim rankingu bardzo wysokie 5. miejsce (na 2477 gmin). W zeszłym roku Gmina Dobra zajmowała 8. pozycję, a dwa lata temu 9. Kolejne miejsca z Pomorza Zachodniego zajęły Gmina Kołbaskowo (miejsce 30) i Dziwnów (miejsce 35). Szczecin zajął w rankingu 42. pozycję.

"Gmina Dobra po raz trzeci z rzędu zdobyła tytuł najbardziej atrakcyjnej gminy do życia na Pomorzu Zachodnim. To dla nas wielkie wyróżnienie. Cieszę się, że doceniono naszą ciężką pracę w rozwój gminy i że mieszkańcy tworzą sobie u nas miejsce dobre do życia. Gratuluję też wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym samorządom" - podsumowała wyniki rankingu Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

Zobacz relację zdjęciową z gali

Pierwsze miejsca w poszczególnych województwach:
- dolnośląskie: Gmina Kobierzyce
- kujawsko-pomorskie: Gmina Osielsko
- mazowieckie: Podkowa Leśna
- śląskie: Gmina Boronów
- lubelskie: Gmina Głusk
- lubuskie: Zielona Góra
- opolskie: Opole
- podlaskie: Gmina Supraśl
- podkarpackie: Rzeszów
- małopolskie: Kraków
- pomorskie: Sopot
- zachodniopomorskie: Gmina Dobra
- warmińsko-mazurskie: Gmina Stawiguda
- łódzkie: Gmina Kleszczów
- świętokrzyskie: Gmina Włoszczowa
- wielkopolskie: Tarnowo Podgórne

Gmina Dobra jest jednym z liderów rankingów wśród zachodniopomorskich samorządów. W czerwcu gmina zajęła 2. miejsce w ogólnopolskim rankingu finansowym samorządu terytorialnego w Polsce. Naukowcy opracowali ranking w oparciu o siedem najważniejszych i najczęściej używanych wskaźników ekonomicznych, którymi badali sytuację finansową wszystkich polskich jednostek samorządu terytorialnego.

W 2022 r. Gmina Dobra zajęła też 1. miejsce wśród 47 gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego w rankingu finansowym jednostek samorządu terytorialnego. Natomiast w październiku 2021 r. Gmina Dobra zajęła 20. miejsce w ogólnopolskim rankingu miast i gmin, do których Polacy najchętniej się przeprowadzają. Ranking opracowany na podstawie danych GUS z 2020 r. opublikował serwis Tuwartomieszkac.pl.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Zobacz artykuły powiązane:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama