Zaloguj się | Rejestracja

Obchody Święta Niepodległości w gminie Dobra

poniedziałek, 06 listopada 2023 r., godz. 17:14  |  Wersja do druku

Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej zaprasza mieszkańców na obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości odbędą się na placu przed kościołem w Dobrej. W programie m.in. wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, odezwa do narodu Józefa Piłsudskiego, a także rozłożenie wielkiej flagi Polski. W wydarzeniu weźmie udział grupa ułanów.Uroczyste obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w gminie Dobra rozpoczną się w sobotę, 11 listopada o godz. 13:00 od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Po mszy zaplanowano odezwę do narodu Józefa Piłsudskiego. Następnie uczestnicy uroczystości odśpiewają hymn, złożą kwiaty i będą śpiewać pieśni patriotyczne przy ognisku.

Kolejnym punktem uroczystości będzie rozłożenie wielkiej flagi Polski. W dalszej części mieszkańcy będą mieli możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z "Piłsudskim" przy zabytkowym samochodzie oraz z grupą ułanów. Organizatorzy zachęcają do przyjścia w stroju nawiązującym do Święta Niepodległości (biało-czerwone stroje, flagi).

Na wydarzenie zapraszają Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej, Gmina Dobra i Parafia Matki Bożej Królowej Świata w Dobrej.

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Tego dnia w 1918 r. Polska odzyskała wolność po 123 latach zaborów. Wybór daty Święta Niepodległości wiązał się z zakończeniem I wojny światowej w wyniku podpisania rozejmu 11 listopada 1918 r. W tym samym czasie Rada Regencyjna, organ władzy zwierzchniej Królestwa Polskiego, przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej powrócił do Warszawy z niewoli w Magdeburgu. Trzy dni później Rada powierzyła mu także władzę cywilną. Przyszłemu Naczelnikowi Państwa podporządkował się Tymczasowy Rząd Republiki Polskiej w Lublinie pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego.

Obchody Święta Niepodległości w gminie Dobra - plakat:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama