Zaloguj się | Rejestracja

Jeziorko Słoneczne zostało zanieczyszczone

piątek, 08 września 2023 r., godz. 18:19  |  Wersja do druku

Pożar hali przemysłowej przy ul. Spółdzielców w Mierzynie najprawdopodobniej spowodował zanieczyszczenie jeziorka Słonecznego w Szczecinie. W wyniku akcji gaśniczej zanieczyszczona woda trafiła do cieku Wierzbak i do rzeki Bukowej, która wpada do jeziorka.Pierwsze sygnały o zanieczyszczeniu jeziorka Słonecznego pojawiły się we wtorek, 5 września, dzień po pożarze hali przemysłowej przy ul. Spółdzielców w Mierzynie. Mieszkańców zaniepokoiła zmiana koloru wody.

Służby postawiły zapory na ujściu cieku Wierzbak do rzeki Bukowej, na wypływie z jeziorka Słonecznego, na rzece Bukowej poniżej jeziorka oraz za pomocą urządzeń pneumatycznych zamknięto przepływ przy ul. Europejskiej. Wydano też ostrzeżenia i zalecono, aby nie zbliżać się do jeziorka, cieku Wierzbak i rzeki Bukowej.

Gmina Dobra wezwała przedsiębiorcę, na którego terenie doszło do pożaru, do zaczopowania ujścia wody opadowej z zakładu na zewnątrz, oczyszczenia odcinków sieci odprowadzania wody deszczowej oraz wyczyszczenie sieci kanalizacji zakładowej. Straż Pożarna zatkała przepływ w dwóch studzienkach kanalizacyjnych w okolicy ul. Spółdzielców w Mierzynie.

"Służby gminne wraz z operatorem sieci deszczowej z firmy Poldek przeprowadzili wizję lokalną w miejscu wystąpienia zanieczyszczenia, w sieciach kanalizacji deszczowej i w obszarze zbiorników retencyjnych, w celu określenia stopnia zanieczyszczenia. Na posiedzeniu Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ustalono, że w związku z występującym zagrożeniem w trybie pilnym gmina zleci wyspecjalizowanej firmie czyszczenie odcinków, w których znajduje się osad i pozostałości substancji popożarowej wraz wywozem i utylizacją popłuczyn. Działania rozpoczną się w piątek" - poinformował Grzegorz Pieszko z Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Pierwsze badania wody w jeziorku Słonecznym wykazały obecność cynku i żelaza.

W czwartek odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie rozważa zastosowanie koagulantu w celu pozbycia się zanieczyszczeń. Oczyszczanie wody polegałoby na wywoływaniu reakcji pomiędzy rozpuszczalnymi związkami metali i odczynnikiem strącającym. Jako drugą opcję RZGW Szczecin rozważa wypompowanie wody z jeziorka. Ustalono też, że codziennie będą wykonywane badania wody w rzece Bukowa, cieku Wierzbak oraz jeziorku Słonecznym. Prowadzony będzie stały monitoring poziomu napełnienia jeziorka Słonecznego oraz zatkanego przepustu.

Służby i Miasto Szczecin zapewniają, że nie ma zagrożenia dla ujęć wody pitnej. Działania służb związane z monitorowaniem i zapobieganiem rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń są wspierane przez Państwową Straż Pożarną. Dodatkowo wojewoda polecił KW PSP wdrożenie działań przez KM PSP w Szczecinie, a także KP PSP w Policach zmierzających do odcięcia ewentualnego dalszego napływu zanieczyszczonej wody we współdziałaniu z OSP z Gminy Dobra oraz przy współdziałaniu z samorządem gminy.

Do odwołania obowiązuje ostrzeżenie przed zbliżaniem się do jeziorka Słonecznego, rzeki Bukowej i cieku Wierzbak.

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama