Zaloguj się | Rejestracja

Delegacja Gminy Dobra w Niddzie

piątek, 08 września 2023 r., godz. 09:15  |  Wersja do druku

Delegacja Gminy Dobra wzięła udział w uroczystości z okazji 25. rocznicy partnerstwa miast Cromer i Nidda w Niemczech. W jubileuszu wzięły też udział delegacje z Francji, Włoch i Słowenii.Minęło 25 lat od momentu rozpoczęcia współpracy między miastami Cromer w Wielkiej Brytanii i niemieckim Nidda. Z tej okazji Stowarzyszenie Partnerskie Nidda zaprosiło na jubileuszową uroczystość przedstawicieli wspomnianych miast oraz samorządowców z zaprzyjaźnionych gmin z Francji, Włoch, Słowenii oraz Polski.

Delegacja z Gminy Dobra powitała wszystkich gości poczęstunkiem, serwując m.in. przekąski z paprykarzem, domowe przetwory i wędliny. Uczestnicy spotkania docenili polską gościnność.

Burmistrz Miasta Nidda Thorsten Eberhard przywitał przybyłych gości, w tym m.in. radnych i przedstawicieli zaprzyjaźnionych samorządów.

"Mówimy "tak" Europie przyjaźni i pokoju między narodami, to jest całe nasze przedsięwzięcie. Historia uczy nas, że im silniejsza jest nasza pasja do każdego z krajów, tym silniejsze jest nasze zrozumienie korzyści płynących z Europy. Pragniemy, aby nasza wspólna wola na rzecz pokoju, solidarności, wolności i braterstwa była kontynuowana" - mówił burmistrz Niddy.

W spotkaniu wzięła również udział Lucia Puttrich Minister Spraw Federalnych i Europejskich landu Hesja.

"Dwadzieścia pięć lat temu, jako burmistrz Niddy, miałam wielką przyjemność przypieczętować partnerstwo wraz z burmistrzem Cromer w Anglii. Tak więc dla mnie dzisiejszy dzień zamyka pewien krąg. Partnerstwo dało wielu ludziom możliwość lepszego poznania się, uczenia się od siebie nawzajem i nawiązywania przyjaźni" - mówiła Lucia Puttrich.

Podczas uroczystości przemawiali też reprezentanci zaproszonych samorządów, w tym Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

"Pierwszy raz odwiedziliśmy Niddę w 2015 r. w ramach projektu "Europa - 25 lat po upadku żelaznej kurtyny". Mieliśmy okazję zwiedzać dawną granicę między NRD a RFN, uczestniczyliśmy w wykładach z świadkami tych wydarzeń. Poznaliśmy wielu życzliwych i przyjaznych ludzi i chętnie do was wracamy" - mówiła Teresa Dera.

Po przemówieniach przyszedł czas na część kulturalną. Były występy taneczne i muzyczne, rozmowy oraz międzynarodowa integracja. Pod koniec uroczystości na scenie wystąpili Srebrzyści Akordeoniści, którzy reprezentowali Gminę Dobra.

Zobacz relację zdjęciową z wyjazdu do Niddy

Przez następne 2 dni delegacje z miast i gmin partnerskich zwiedzały Niddę i okoliczne miejscowości. Uczestnicy jubileuszu mieli okazję podziwiać m.in. przepiękne ogrody w Fuldzie oraz kamieniołom Michelnau, który znajduje się na największym obszarze wulkanicznym w Europie Środkowej. Czerwona skała, która znajduje się w kamieniołomie, jest wyjątkowa w Europie pod względem koloru i struktury. Podobną skałę można znaleźć na Wyspach Wielkanocnych.

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama