Zaloguj się | Rejestracja

Zapraszamy na odpust parafialny w Dobrej

piątek, 18 sierpnia 2023 r., godz. 13:03  |  Wersja do druku

Parafia Matki Bożej Królowej Świata w Dobrej, Gmina Dobra oraz Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej zapraszają na Odpust Parafialny, który odbędzie się w niedzielę, 20 sierpnia na placu przy kościele. W programie poczęstunek, gry i zabawy dla dzieci oraz koncert zespołu Rock & Fire.W tym roku przypada 35. rocznica posługi Zakonu Franciszkanów Prowincji Św. Maksymiliana M. Kolbego w Parafii pw. Matki Bożej Królowej Świata w Dobrej. Z tej okazji odbędzie się uroczystość dziękczynienia za 35 lat łaski i posługi Franciszkanów w Dobrej.

W niedzielę, 20 sierpnia o godz. 12:00 odbędzie się Msza Święta, której będzie przewodniczył Minister Prowincjalny o. Wojciech Kulig z Gdańska. Po uroczystej mszy rozpocznie się festyn odpustowy na placu przy kościele. Zaplanowano poczęstunek, zabawę i konkursy dla dzieci oraz inne atrakcje. O godz. 14:00 na scenie przy kościele wystąpi zespół Rock & Fire.

Historia Kościoła i Parafii w Dobrej

Pierwsze wzmianki o kościele w Dobrej pojawiły się w 1269 r. W 1727 r. właściciel majątku Bogusław Ernest von Ramin ufundował dla kościoła barokowy ołtarz ambonowy. Od czasów reformacji aż do roku 1945 r. mieszkańcami Dobrej byli wyłącznie protestanci (luteranie).

7 stycznia 1985 r. przy kościele w Dobrej powstała nowa parafia Matki Bożej Królowej Świata, która obejmowała miejscowości: Dobra, Buk, Rzędziny, Łęgi, Stolec, Grzepnica i Płochocin. W czerwcu 1988 r. parafię powierzono Prowincji Św. Maksymiliana M. Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) z siedzibą w Gdańsku. W latach 1988-1991 wybudowano klasztor.

25 sierpnia 2012 r. parafia w Dobrej została podzielona i z wydzielonej części powstała parafia w Buku. Obecnie w skład parafii w Dobrej wchodzą miejscowości: Dobra, Grzepnica i Płochocin.

Proboszczowie i Gwardianie w Dobrej:
1988-1992 r. - o. Marek Sobkowiak
1992-1996 r. - ks. Marek Rengiel
1996-2000 r. - śp. ks. Waldemar Spychalski
2000-2008 r. - o. Sławomir Skwarczek
2008-2020 r. - o. Bogdan Wroński
od 2020 r. - o. Roman Zioła

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama