Zaloguj się | Rejestracja

Wójt Gminy Dobra z absolutorium i wotum zaufania

czwartek, 29 czerwca 2023 r., godz. 12:28  |  Wersja do druku

Wójt Gminy Dobra Teresa Dera uzyskała wotum zaufania oraz otrzymała absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2022 rok. Podczas XLIV sesji Rady Gminy Dobra radni zatwierdzili też jednogłośnie sprawozdanie finansowe gminy za ubiegły rok.W trakcie XLIV sesji Rady Gminy Dobra przeprowadzono debatę na temat raportu o stanie gminy, który obejmował podsumowanie działalności wójta w poprzednim roku. Raport uwzględniał m.in. realizację programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego. Gmina Dobra wprowadziła budżet obywatelski w 2016 roku, jako pierwsza gmina wiejska w województwie zachodniopomorskim i trzecia w Polsce.

Po omówieniu raportu radni większością głosów udzielili Wójt Gminy Dobra wotum zaufania. 13 radnych głosowało za, przeciw było 5, a 3 osoby były nieobecne. W zeszłym roku podczas głosowania nad wotum zaufania głosy rozłożyły się następująco: 14 radnych głosowało za, przeciw było 5, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Następnie radni jednogłośnie zatwierdzili sprawozdanie finansowe Gminy Dobra za ubiegły rok i udzielili Wójt Gminy Dobra absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2022 rok - 13 radnych było za, a 5 przeciw.

Przypomnijmy, w tym roku Gmina Dobra zajęła 2. miejsce w ogólnopolskim rankingu finansowym samorządu terytorialnego w Polsce. Ranking przygotowywany jest w oparciu o siedem najważniejszych i najczęściej używanych wskaźników ekonomicznych, którymi bada się sytuację finansową wszystkich polskich jednostek samorządu terytorialnego.

"To kolejny sukces naszej gminy. W zeszłym roku byliśmy na piątym miejscu w tym rankingu. Teraz awansowaliśmy na pozycję wicelidera. Ważne, że inni tak dobrze oceniają naszą pracę i jej efekty. Dopinguje to nas do dalszej i systematycznej pracy na rzecz naszej gminy. Dziękujemy i gratulujemy pozostałym wyróżnionym samorządom" - skomentowała wyniki rankingu Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

Ranking przygotowany w oparciu o dane RIO na koniec 2022 r. uwzględniał takie wskaźniki jak: udział dochodów własnych w dochodach ogółem JST, relacje nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenia wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne, udział środków europejskich w wydatkach, relacje zobowiązań do dochodów oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych.

To kolejny sukces Gminy Dobra, która zajęła też 2. miejsce wśród 47 gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego w rankingu finansowym jednostek samorządu terytorialnego przygotowanym w tym roku przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Ma on na celu przedstawienie jak poszczególne samorządy zarządzają finansami. Ranking finansowy Pomorza Zachodniego został opublikowany już po raz szósty. Rok, dwa i trzy lata temu Gmina Dobra zajęła pierwsze miejsce, cztery lata temu drugie, a pięć lat temu także pierwsze. Najważniejsze cele zestawienia to przejrzystość finansów publicznych JST, dbanie o kulturę finansów samorządów, wymiana dobrych praktyk w zarządzaniu finansami między jednostkami samorządu terytorialnego oraz upowszechnianie dobrych rozwiązań.

Gmina Dobra jest jednym z liderów rankingów wśród zachodniopomorskich samorządów. Na początku grudnia 2022 r. Gmina Dobra została wybrana najbardziej atrakcyjną gminą do życia na Pomorzu Zachodnim. W rankingu ogólnopolskim nasza gmina zajęła bardzo dobre 8. miejsce (na 2477 gmin). Ranking, opublikowany przez Serwis Samorządowy PAP, opracował prof. dr. hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

W maju 2022 r. Gmina Dobra zajęła 5. miejsce w ogólnopolskim rankingu finansowym samorządu terytorialnego w Polsce. Naukowcy opracowali ranking w oparciu o siedem najważniejszych i najczęściej używanych wskaźników ekonomicznych, którymi badali sytuację finansową wszystkich polskich jednostek samorządu terytorialnego.

W 2022 r. Gmina Dobra zajęła też 1. miejsce wśród 47 gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego w rankingu finansowym jednostek samorządu terytorialnego. Natomiast w październiku 2021 r. Gmina Dobra zajęła 20. miejsce w ogólnopolskim rankingu miast i gmin, do których Polacy najchętniej się przeprowadzają. Ranking opracowany na podstawie danych GUS z 2020 r. opublikował serwis Tuwartomieszkac.pl.

Źródło: Urząd Gminy Dobra

Zobacz artykuły powiązane:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama