Zaloguj się | Rejestracja

Będzie fundusz sołecki w gminie Dobra

czwartek, 30 marca 2023 r., godz. 09:08  |  Wersja do druku

Podczas XLI sesji Rady Gminy Dobra radni przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego od 2024 roku. Wcześniej podczas corocznego spotkania sołtysów, które odbyło się na początku lutego, większość gospodarzy poszczególnych sołectw poparła pomysł utworzenia funduszu.9 lutego w Urzędzie Gminy Dobra odbyło się coroczne spotkanie sołtysów. Omawiano m.in. kwestie podatkowe, budżet obywatelski oraz fundusz sołecki. Do tej pory większość sołtysów była przeciwna utworzeniu funduszu, wskazując m.in. że budżet obywatelski realizuje te same założenia. Tym razem sołtysi poparli utworzenie funduszu od 2024 roku.

Fundusz sołecki podobnie jak budżet obywatelski jest formą budżetu partycypacyjnego. To środki finansowe wyodrębnione w budżecie gminy, które są zagwarantowane dla sołectw na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków ich życia. Zebranie wiejskie, czyli mieszkańcy danego sołectwa podejmują decyzje na co mają zostać wykorzystane zarezerwowane pieniądze. Zasady tworzenia i realizacji funduszu sołeckiego oraz zasady zwrotu (z budżetu państwa) części wydatków wykonanych w ramach funduszu sołeckiego (obecnie wysokość zwrotu wynosi 20, 30 i 40%, najwyższy zwrot dostają gminy najuboższe, a najmniejszy te najbogatsze) - reguluje ustawa o funduszu sołeckim. Fundusz sołecki jest realizowany w Polsce od 2009 r.

Decyzja o utworzeniu funduszu sołeckiego pozostaje w gestii rad gmin.

"Każdego roku przychylałam się do opinii sołtysów na temat funduszu sołeckiego. Skoro większość sołtysów poparła utworzenie funduszu od 2024 r., to na marcową sesję Rady Gminy Dobra przygotowałam stosowny projekt uchwały" - mówiła Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

30 marca podczas XLI sesji Rady Gminy Dobra radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego. Oznacza to, że fundusz sołecki zostanie uruchomiony w 2024 r., a rok później powinien nastąpić zwrot z budżetu państwa części wydatków wykonanych w ramach funduszu.

Co roku rośnie liczba gmin, które decydują się na fundusz sołecki. W 2022 r. fundusz sołecki wyodrębniony został w 1501 gminach na 2173, w których są sołectwa. Wydatki z tym związane zaplanowano na poziomie ok. 730 mln zł.

Źródło: Ustawa z 21.02.14 r. o funduszu sołeckim, www.gov.pl

Zobacz artykuły powiązane:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama