Zaloguj się | Rejestracja

Wieża widokowa w rezerwacie Świdwie znów otwarta

środa, 01 marca 2023 r., godz. 19:32  |  Wersja do druku

Wieża widokowa w rezerwacie przyrody Świdwie znów jest dostępna dla odwiedzających. Na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie przeprowadzono remont obiektu, z którego rozciąga się widok na Jezioro Świdwie oraz okalające je rozległe trzcinowiska.Rezerwat przyrody Świdwie położony jest na terenie dwóch gmin: Dobra i Police. Do gminy Dobra należy południowa część rezerwatu. Jest to unikatowe miejsce w skali europejskiej - jeden z najciekawszych rezerwatów ornitologicznych w Europie.

Rezerwat obejmuje ponad 890 ha jeziora Świdwie i podmokłe tereny wokół niego (bagniska, torfowiska niskie i trzcinowiska). Swoje lęgi odbywa tu około 100 gatunków ptaków. Spotkać w tym miejscu można żurawie, wodniki, bąki, kropiatki, zielonki, liczne na przelotach kaczki i gęsi różnych gatunków, a także ptaki szponiaste, takie jak błotniak stawowy. Na obszarze rezerwatu znajduje się również terytorium łowieckie bielika. Ponadto Świdwie jest ważnym żerowiskiem i miejscem odpoczynku dziesiątek tysięcy ptaków na trasie ich wędrówek pomiędzy północną Skandynawią, a basenem Morza Śródziemnego. Ze względu na znaczenie międzynarodowe, od 3 stycznia 1984 r. rezerwat znajduje się na liście obszarów Ramsar, jako jeden z 19 obszarów tej rangi w Polsce.

Na terenie rezerwatu znajduje się wieża widokowa - jeden z najważniejszych punktów obserwacyjnych dla ornitologów, którzy odwiedzają region. Wieża powstała w 1996 roku i szybko stała się atrakcją regionu, przyciągając każdego roku tysiące odwiedzających, w tym przyrodników, ornitologów i turystów. Niestety, w czerwcu 2019 r. z powodów technicznych wieża została zamknięta dla odwiedzających.

Ze względu na duże znaczenie wieży dla edukacji i promocji ochrony przyrody w województwie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie podjęła wysiłki, by przywrócić jej dawną świetność. Remont obiektu sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej w Szczecinie w ramach zadania "Wykonanie robót budowlano-remontowych w budynku strażnicy oraz obiektów małej architektury i elementów zagospodarowania terenu".

Remont zakończył jeszcze w ubiegłym roku - odbiór końcowy prac nastąpił 29 grudnia 2022 r. Wartość realizacji umowy z WFOŚiGW wyniosła w sumie 704.222,40 zł. Z wieży w kierunku zachodnim rozciąga się widok na Jezioro Świdwie oraz okalające je rozległe trzcinowiska. Wyposażeni w odpowiedni sprzęt optyczny, lornetkę lub lunetę, możemy z bezpiecznej odległości obserwować bytujące tu ptaki, szczególnie liczne w okresie migracji.

Fot.: Paulina Robaczyńska
Źródło: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie

Jezioro Świdwie:


Instrukcja: w celu przesunięcia mapy kliknij na interesujący Ciebie obszar i poruszaj myszką. Powiększ mapę klikając "+" i analogicznie pomniejsz mapę przez "-".

Zobacz artykuły powiązane:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama