Zaloguj się | Rejestracja

Ptasi Zakątek i ulica Tura w Dołujach - oświadczenie

wtorek, 10 marca 2020 r., godz. 18:23  |  Wersja do druku

Ulica Tura w Dołujach, która prowadzi do użytku ekologicznego "Ptasi Zakątek", stała się jednym z elementów kampanii referendalnej. Gmina Dobra planowała utwardzić zniszczoną drogę płytami betonowymi na całym odcinku i zabezpieczyć przed zalewaniem, jednak w wyniku działań radnego Mariusza Lindnera, sprawa inwestycji trafiła do Regionalnej Izby Obrachunkowej i Prokuratury. Inwestycja musiała zostać wstrzymana i nie wiadomo kiedy zostanie wznowiona, co oburzyło mieszkańców.Użytek ekologiczny "Ptasi Zakątek" w Dołujach zamieszkuje około 50 gatunków ptaków, z których aż 44 podlega ochronie, a także 9 gatunków płazów i 2 gadów. W 2018 roku Gmina Dobra uporządkowała ten teren, wybudowała pomost obserwacyjny z czterema platformami dla ptaków, tamę szkieletową, umocniła brzeg, wykonała tablice informacyjne i postawiła stojaki rowerowe. Wybudowano też część drogi. Teraz to miejsce bardzo chętnie odwiedzają mieszkańcy naszej gminy razem z dziećmi.

W 2019 roku Ptasi Zakątek otrzymał wyróżnienie w konkursie o tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Zachodniopomorskiego.

"To wyjątkowe miejsce w gminie Dobra, w którym można z pomostu z tarasem widokowym obserwować piękno otaczającej przyrody" - mówił wicemarszałek Tomasz Sobieraj, który wręczył wyróżnienie Wójt Gminy Dobra.

Do użytku ekologicznego prowadzi ulica Tura. Ponieważ droga była bardzo zniszczona i często zalewana, Gmina Dobra postanowiła zabezpieczyć drogę dojazdową do Ptasiego Zakątka i utwardzić za pomocą betonowych płyt drogowych.

"Żeby dojechać do Ptasiego Zakątka trzeba przejechać przez ulicę Tura. Droga ta bezwzględnie wymagała remontu, o czym doskonale wiedzą mieszkańcy posesji przy tej ulicy. Gmina Dobra jest współwłaścicielem działki drogowej, dlatego postanowiliśmy utwardzić tę ulicę płytami betonowymi, w ramach posiadanych udziałów w drodze, tak żeby mieszkańcy mogli bez przeszkód dojechać do Ptasiego Zakątka" - wyjaśnia Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

Regionalna Izba Obrachunkowa zgłosiła jednak zastrzeżenia do realizacji inwestycji, która nie jest w stu procentach własnością gminy.

"Na podstawie opinii radców prawnych uważam, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym zadania własne gminy obejmują również ulice będące współwłasnością gminy - stosownie do posiadanych udziałów. Dlatego gmina zaczęła utwardzać drogę działając jako współwłaściciel. Zabezpieczyliśmy też drogę przed ewentualnym przelewaniem się wody z Ptasiego Zakątka. Regionalna Izba Obrachunkowa nie zgadza się jednak z taką interpretacją przepisów. Dodatkowo realizowana przez nas inwestycja została zgłoszona przez pewne osoby do Centralnego Biura Antykorupcyjnego z uzasadnieniem, że doszło do rażącego naruszenia dyscypliny finansów publicznych oraz wykorzystania środków publicznych na cele prywatne" - mówi Wójt Teresa Dera.

Sprawa ulicy Tura stała się elementem kampanii referendalnej. Osoby związane z organizacją referendum, w tym radny Mariusz Lindner, zarzucają Wójt Gminy Dobra przekroczenie uprawnień, rażące naruszenia dyscypliny finansów publicznych oraz wykorzystywanie środków budżetowych z majątku publicznego do celów prywatnych.

"Proszę Państwa, większej bzdury chyba nie słyszałam i podejrzewam, że te działania mają związek z przygotowaniami do referendum. Niestety na wniosek CBA wszczęto postępowanie w Prokuraturze co zmusiło nas do przerwania inwestycji, która była realizowana dla mieszkańców naszej gminy. Póki postępowanie nie zostanie zakończone nie możemy dokończyć inwestycji na ul. Tura" - wyjaśnia Wójt Gminy Dobra.

"Nadal uważam, że gmina jako współwłaściciel drogi może realizować inwestycję, zgodnie z posiadanymi udziałami. Jeśli jednak nie będzie to możliwe, to wystąpimy do mieszkańców o przejęcie udziałów, tak żeby poprawić dojazd do Ptasiego Zakątka. Bardzo to przykre, że inwestycja realizowana dla mieszkańców Gminy Dobra stała się polem walki politycznej. Mam nadzieję, że uda się dokończyć realizację tej inwestycji" - mówi Teresa Dera.

Poniżej prezentujemy wideo z oświadczeniem Wójt Gminy Dobra w sprawie ulicy Tura w Dołujach.

Oświadczenie Wójt Gminy Dobra w sprawie ulicy Tura w Dołujach:


Zobacz artykuły powiązane:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama