Zaloguj się | Rejestracja

Rower gminny IV generacji w gminie Dobra

piątek, 21 lutego 2020 r., godz. 18:07  |  Wersja do druku

Gmina Dobra analizuje uruchomienie systemu wypożyczalni rowerów gminnych IV generacji. Ma to związek z dynamiczną rozbudową ścieżek rowerowych w gminie Dobra. W tym roku zakończy się budowa 6 km trasy Dobra - Głębokie i rozpocznie budowa ścieżki Łęgi - Stolec o długości 5 km.W czwartek, 20 lutego przedstawiciele grupy Orange zaprezentowali w gminie Dobra system wypożyczalni rowerów IV generacji. Nowoczesny system może zmienić oblicze każdej gminy czy miasta. Dzięki zastosowaniu technologii lokalizacji GPS, GSM oraz czujnikom ruchu, można rozpocząć i kończyć jazdę rowerem w dowolnym miejscu wyznaczonym przez administratora. Jednocześnie brak stacji dokujących lub ich wirtualne odpowiedniki to oszczędność dla gminy, wygoda dla użytkowników oraz pełna kontrola dla administratorów.

Inteligentny rower IV generacji wyposażony jest w moduł służący do komunikacji, śledzenia oraz blokowania roweru, zapewniający nieustanną komunikację z systemem administracyjnym za pośrednictwem sieci GSM, akcelerometr i czujnik ruchu, sygnalizatory świetlne oraz dźwiękowe, koszyk i uchwyt na telefon.

Do obsługi systemu zaprogramowano wygodną, wielojęzyczną aplikację mobilną. Aplikacja w pełni steruje systemem wypożyczeń i zwrotów rowerów miejskich. W jednym miejscu mamy możliwość wygodnego doładowania konta (obsługa kart VISA, Mastercard, Blik, Pay-by-link). Dostępny też jest inteligentny przewodnik ciekawych miejsc wraz z wyznaczeniem optymalnej trasy.

"Będziemy analizować uruchomienie systemu wypożyczalni rowerów gminnych IV generacji w gminie Dobra. Ma to związek z dynamiczną rozbudową ścieżek rowerowych w gminie Dobra. Zaprezentowany system jest przejrzysty, a rowery IV generacji wyposażone w wiele nowoczesnych rozwiązań. Brak stacji dokujących to oszczędność dla gminy oraz wolność dla użytkowników, którzy mogą zostawić rowery w wyznaczonych strefach" - mówi Z-ca Wójt Gminy Dobra Rafał Zahorski.

System wypożyczalni rowerów gminnych IV generacji może się sprawdzić w gminie Dobra, szczególnie, że powstają nowe trasy dla rowerzystów. Do końca sierpnia 2020 r. zakończy się budowa trasy z Dobrej do Głębokiego (6 km), na którą Gmina Dobra pozyskała 10,39 mln zł dofinansowania. W tym roku rozpocznie się też budowa ścieżki rowerowej z miejscowości Łęgi do Stolca (5 km). Na ukończeniu jest również projekt budowlany ścieżki rowerowej z Buku do Lubieszyna. Gmina Dobra zarezerwowała też środki na opracowanie projektu budowlanego trasy dla rowerzystów Mierzyn - Lubieszyn.

Ścieżka rowerowa Dobra - Głębokie (6 km)

Trwa budowa trasy rowerowej Dobra - Głębokie. Powstająca ścieżka dla rowerzystów rozpoczyna się od granicy administracyjnej gminy z miastem Szczecin, następnie będzie biegła wzdłuż ulicy Lipowej w Wołczkowie, a w Dobrej wzdłuż ulicy Szczecińskiej aż do ulicy Osiedlowej, gdzie połączy się z nową ścieżką edukacyjną do schroniska. Trasa od strony jeziora Głębokiego do granicy gminy (ul. Kupczyka) będzie realizowana przez miasto Szczecin w ramach budowy węzła przesiadkowego Głębokie. Finalnie powstanie pełny ciąg łączący węzeł Głębokie z Dobrą.

Gmina Dobra pozyskała dofinansowanie na budowę trasy rowerowej z Dobrej do Głębokiego w kwocie 10,39 mln zł. Realizacja inwestycji powinna się zakończyć w sierpniu 2020 roku.

Ścieżka rowerowa Łęgi - Stolec (5 km)

Istniejąca ścieżka rowerowa Buk - Łęgi zostanie rozbudowana w stronę miejscowości Stolec. Opracowany został już projekt budowlany nowej ścieżki Łęgi - Stolec oraz uzyskano pozwolenie na budowę. Nowa trasa rowerowa będzie biegła od istniejącej ścieżki rowerowej w Łęgach, wzdłuż granicy państwa, aż do miejscowości Stolec. Droga rowerowa z nawierzchnią bitumiczną będzie miała ponad 5 km długości i do 3,5 m szerokości. W ramach inwestycji planowe są także miejsca odpoczynku dla rowerzystów. Zaprojektowano również wzmocnienia konstrukcji na przejazdach dla pojazdów obsługi Lasów Państwowych. W miejscowości Stolec ścieżka włączy się w drogę powiatową nr 3907Z.

W pierwszym kwartale tego roku planowane jest ogłoszenie przetargu na roboty budowlane. Gmina Dobra zabezpieczyła na ten cel kwotę w wysokości 4 mln złotych w latach 2020-2021. Inwestycja ma się zakończyć w 2021 roku.

Ścieżka rowerowa Buk - Lubieszyn (5 km)

Na ukończeniu jest projekt budowlany ścieżki rowerowej z Buku do Lubieszyna. Ten odcinek zaplanowany został jako droga dla rowerzystów o nawierzchni mineralnej oraz bitumicznej. Trasa o szerokości od 2,5 do 3,5 m, w zależności od możliwości terenowych, będzie przebiegać po terenie leśnym, częściowo wykorzystując wybudowaną już ścieżkę ekologiczno-edukacyjną do schroniska w Dobrej. Ścieżka będzie przebiegać obok drogi powiatowej z Buku do Lubieszyna, aż do ronda przy przejściu granicznym.

W tym roku planowane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Realizację inwestycji zaplanowano na lata 2021-2022, zgodnie z planem finansowym Gminy Dobra.

Ścieżka rowerowa Mierzyn - Lubieszyn (7 km)

W planie finansowym Gminy Dobra jest również budowa ścieżki rowerowej Mierzyn - Lubieszyn (granica państwa). Ścieżka przebiegać będzie wzdłuż drogi krajowej nr 10 przez miejscowości Mierzyn, Skarbimierzyce, Dołuje i Lubieszyn. Zarezerwowano już środki na opracowanie projektu budowlanego.

Dzięki realizowanym i planowanym inwestycjom na terenie gminy Dobra powstanie kompletna sieć tras rowerowych, które będą połączone ze ścieżkami rowerowymi w Szczecinie, zarówno od strony Mierzyna (ul. Welecka) jak i Głębokiego.

Źródła: Urząd Gminy Dobra, Orange Smart Bike

Wypożyczalnia rowerów gminnych IV generacji:


Zobacz artykuły powiązane:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama