Zaloguj się | Rejestracja

Nieprawdziwe informacje w artykule Radnej Gminy Dobra

czwartek, 13 lutego 2020 r., godz. 18:26  |  Wersja do druku

Urząd Gminy Dobra opublikował oświadczenie w sprawie publikacji nieprawdziwych informacji, które pojawiły się w artykule radnej Magdaleny Zagrodzkiej. Z artykułu radnej wynika, że gmina wydała dodatkowe pieniądze podatników na roznoszenie zawiadomień przez urzędników, mimo podpisanej umowy z Pocztą Polską. Okazuje się, że nie jest to prawdą, a radna źle interpretuje umowę z operatorem pocztowym i wprowadza w błąd mieszkańców.12 lutego radna Magdalena Zagrodzka opublikowała artykuł pt. "Jak Teresa Dera wykorzystuje nasze pieniądze do walki o przetrwanie". W artykule pojawiły się zarzuty, że na zlecenie Wójt Teresy Dera urzędnicy dostarczają mieszkańcom zawiadomienia w sprawie zmiany stawek opłat za odbiór odpadów komunalnych, mimo iż Gmina Dobra ma podpisaną umowę z Pocztą Polską. Z artykułu radnej wynika, że gmina niepotrzebnie i celowo wydała dodatkowe pieniądze podatników. Radna postawiła zarzut celowej niegospodarności i wydawania lekką ręką nie swoich pieniędzy na walkę z "niepokornymi" radnymi.

Okazuje się, że przedstawione argumenty nie są prawdziwie i radna błędnie zinterpretowała umowę Gminy Dobra z operatorem pocztowym. Gmina rozlicza się z Pocztą Polską za dostarczone przesyłki, a nie kwotą płatną z góry. Przepisy dają możliwość gminom dostarczania przesyłek mieszkańcom za pośrednictwem operatora pocztowego, pracowników urzędu lub innych upoważnionych organów na podstawie odrębnych przepisów.

W 2019 roku Poczta Polska obciążała Urząd Gminy Dobra kwotą 7,80 zł brutto za każdą przesyłkę. Tymczasem pracownik urzędu otrzymywał 5 zł brutto za każdy dostarczony list. Ponieważ Poczta Polska boryka się z problemem niewystarczającej liczby listonoszy, co przekłada się na jakość świadczonych usług, doręczanie przesyłek za pośrednictwem pracowników urzędu jest skuteczniejsze i w rozliczeniu tańsze. Dodajmy, że w 2020 roku Poczta Polska podniosła cenę dostarczenia przesyłki do kwoty 8,50 zł.

W zeszłym roku akcja dostarczania zawiadomień właścicielom nieruchomości z terenu gminy Dobra, w sprawie opłat za odbiór odpadów komunalnych, kosztowała urząd gminy 17.810 zł brutto przy ilości 3562 doręczeń dokonanych przez 12 pracowników. Porównywalnie, gdyby taką usługę zlecić Poczcie Polskiej to gmina poniosłaby koszt 27.783,60 zł. Podsumowując urząd zaoszczędził kwotę 9.973,60 zł. Nie jest więc prawdą, co sugeruje w swoim artykule radna Magdalena Zagrodzka, że gmina straciła na tym kwotę 17.810 zł brutto.

"Pozwoliłam sobie policzyć ile Państwa kosztowała kolejna fanaberia Teresy Dery. Jest to kwota 17 810 zł ‼️ To są Państwa pieniądze wydane po to aby zaatakować radnych opozycyjnych mających inne zdanie i je głośno wyrażających. Moim zdaniem Teresa Dera zatrzymała się na poziomie głębokiego PRL-u" - napisała w artykule radna Zagrodzka. Wyliczenia radnej okazały się nieprawdą.

"Zwracam się do Pani Radnej o zaprzestanie publikowania fałszywych i godzących w dobre imię Gminy i Urzędu Gminy, a także w naszych pracowników nieprzemyślanych publikacji. Nawet uzasadniona krytyka musi mieć swoje granice i odbywać się bez naruszania prawa osób trzecich i dobrego imienia Gminy i jej mieszkańców. Uważam, że jest to kolejny już przypadek, że Pani Radna znacząco przekroczyła granice dobrego obyczaju i smaku" - mówi Wicewójt Gminy Dobra Rafał Zahorski.

Poniżej publikujemy pełną treść oświadczenia, które wydał Urząd Gminy Dobra.

Oświadczenie Gminy Dobra

W związku z kolejnymi, nieprawdziwymi wiadomościami dotyczącymi Gminy Dobra i Pani Wójt Teresy Dera, które dystrybuuje w mediach społecznościowych jedna z Radnych Gminy Dobra, pragnę sprostować niezgodne z prawdą informacje dotyczące świadczenia usług pocztowych.

Pani Radna nie tylko nie rozumie, ale i niestety nie zna treści umowy zawartej w ramach przetargu z operatorem pocztowym Pocztą Polską nr ID 405639/P z dnia 21.12.2018r. na okres od 1.01.2019 r. do 31.12.2019 r. Chcę szczerze wierzyć, że nieprzyjazne działania Pani Radnej wobec Wójt Gminy i Gminy Dobra, a także naszych pracowników to tylko nieświadomy brak znajomości mechanizmu ponoszenia kosztów dystrybucji korespondencji przez naszą Gminę oraz procedur dystrybucji. Przez myśl nam nie przechodzi to, że działania Pani Radnej mogą mieć związek z toczącą się niestety kampanią referendalną.

Wskazana umowa zakłada świadczenie usługi dostarczania przesyłek pocztowych z zachowaniem odpowiedniej procedury i za odpłatnością dotyczącą indywidualnie każdej wysłanej przez Gminę przesyłki. Nie ma więc mowy o sugerowanej niesłusznie przez Panią Radną kwocie ryczałtowej. Na wartość usługi w 2019 roku składały się różne kategorie przesyłek, przy czym najczęściej nadawaną przesyłką był list za zwrotnym potwierdzeniem odbioru za cenę 7,80 zł. W 2020 roku w wyniku przetargu została ustalona nowa cena tego listu na kwotę 8,50 zł.

Ustawa z dnia 14.06.1969 r. Kodeks postępowania administracyjnego art. 39 oraz ustawa z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa art. 144 regulują zasady oficjalnych doręczeń, do których zgodnie z prawem nasza Gmina musi się stosować. Ustawodawstwo daje nam kilka możliwych, alternatywnych metod doręczania urzędowych pism mieszkańcom. Możemy korzystać z operatora pocztowego (Poczta Polska) albo z naszych pracowników. Ustawodawca nie zezwala na zlecanie tego typu destytucji osobom trzecim.

Pracownicy Gminy Dobra otrzymują kwotę 5 zł brutto za każdą skutecznie dostarczoną przesyłkę, niezależnie od tego ile razy zapukają do drzwi. Nadmieniam, że jesteśmy rozległą gminą o głównie luźnej i indywidualnej zabudowie i aby dostarczyć nawet kilkanaście przesyłek trzeba się najeździć po Gminie i wypełnić każdorazowo procedurę skutecznego doręczenia.

Nie jest tajemnicą, że mamy na terenie Gminy problemy z doręczaniem przesyłek realizowanym przez Pocztę Polską spowodowanym chociażby fizycznym brakiem listonoszy i w konsekwencji niestety spotykaną nieregularnością w dostarczaniu przesyłek. W tej kwestii spływają do nas informacje od naszych mieszkańców, Sołtysów i Radnych.

Formalnie, by Gmina uznała przesyłkę dostarczoną za pośrednictwem Poczty Polskiej wystarczy nam potwierdzenie odbioru albo potwierdzenie dwukrotnego awizowania u adresata. W tym drugim przypadku Gmina zgodnie z prawem uznaje przesyłkę za skutecznie doręczoną, ale mamy świadomość, że adresat jej nie odebrał. Tego typu sytuacji nie ma w przypadku doręczeń realizowanych przez naszych pracowników.

Nie bez znaczenia jest strona kosztowa naszej gminnej dystrybucji. Nieprawdą jest sugerowanie, że płacimy za to samo dwa razy - raz ryczałtowo Poczcie Polskiej, a dwa pracownikowi. Prawdą jest to, że za przesyłkę dostarczoną przez pracownika urzędu Poczta Polska w żaden sposób nas nie obciąża. Z drugiej zaś strony zaoszczędzamy jako Gmina - w 2019 2,80 zł, a w tym roku 3,50 zł od jednej przesyłki. Mnożąc tę różnicę w kosztach przez ilość przesyłek dokonujemy sporych oszczędności.

Dla przykładu zeszłoroczna akcja dostarczania zawiadomień właścicielom nieruchomości z terenu Gminy Dobra w sprawie opłat za odbiór odpadów komunalnych przez pracowników kosztowała Urząd Gminy kwotę 17 810 zł brutto przy ilości 3 562 doręczeń dokonanych przez naszych 12 pracowników, z których każdy średnio dostarczył około 300 przesyłek. Porównywalnie, gdyby taką usługę zlecić Poczcie Polskiej to Gmina poniosłaby koszty w wysokości 27 783,60 zł. Reasumując nasi pracownicy pozwolili nam zaoszczędzić kwotę 9 973,60 zł.

Uprzedzając pytanie o potrzebę ponoszenia tych kosztów informujemy, że niestety w przypadku np. uchwalenia nowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jako Gmina jesteśmy zobowiązani prawem zawiadomić wszystkich mieszkańców w formie pisemnej stosując właściwą w tej sprawie procedurę doręczania.

Zwracam się zatem do Pani Radnej o zaprzestanie publikowania fałszywych i godzących w dobre imię Gminy i Urzędu Gminy, a także w naszych pracowników nieprzemyślanych publikacji. Nawet uzasadniona krytyka musi mieć swoje granice i odbywać się bez naruszania prawa osób trzecich i dobrego imienia Gminy i jej mieszkańców.

Uważam, że jest to kolejny już przypadek, że Pani Radna znacząco przekroczyła granice dobrego obyczaju i smaku.

Dobra, dnia 13 lutego 2020 r.
Zastępca Wójta Rafał Zahorski

Źródło: Urząd Gminy Dobra

Oświadczenie Wicewójta Gminy Dobra:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi


slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama