Zaloguj się | Rejestracja

Uroczyste zakończenie projektu "Pod Srebrną Różą"

czwartek, 08 marca 2018 r., godz. 16:27  |  Wersja do druku

W piątek, 23 lutego w Międzygminnym Zakładzie Aktywności Zawodowej w Dobrej odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Pod Srebrną Różą”. W spotkaniu wzięło udział ponad 80 seniorów z gmin Dobra i Blankensee, którzy w czasie trwania projektu uczestniczyli w zajęciach, warsztatach i szkoleniach.



W uroczystym zakończeniu projektu wraz z seniorami uczestniczyli przedstawiciele władz i urzędów gmin Dobra i Blankensee: Teresa Dera – Wójt Gminy Dobra, Jolanta Jankowska – Skarbnik Gminy Dobra, Rozalia Adamska – Sekretarz Gminy Dobra, Małgorzata Chmielewska – Kierownik Wydziału ds. Obywatelskich i Ochrony Środowiska, Stefan Müller – Burmistrz Gminy Blankensee, Alfons Heimer – emerytowany Burmistrz Gminy Blankesee.

W uroczystości wzięły udział także instruktorki prowadzące zajęcia: Mirosława Kwaśniewska (Maciejka), Alina Sendłak (Rękodzielnia Dmuchawce), Edyta Fabisiak i Paulina Ziółko. Gościem specjalnym była Elżbieta Bruska, dziennikarka Kuriera Szczecińskiego i tłumaczka 3 powieści patronki projektu – Elizabeth von Arnim.

Spotkanie poprowadziła koordynatorka projektu Izabela Dryjańska, a część artystyczną Ryszard Łuczkowski. Uroczystość uświetnił koncert Srebrzystych Akordeonistów w składzie: Czesław Lewicki, Kazimierz Czapiewski, Jerzy Bieniasz oraz gościnnie soliści Agata Paczos i Ryszard Łuczkowski.

Uroczystość rozpoczęła Wójt Teresa Dera witając wszystkich uczestników „Srebrnej Róży” i zaproszonych gości i dziękując wszystkim za zaangażowanie w realizację wszystkich, założonych w ramach projektu, działań. Po części oficjalnego otwarcia spotkania, Srebrzyści Akordeoniści zagrali pierwszą część koncertu, rozpoczynając pięknym walcem z „Nocy i dni” Waldemara Kazaneckiego, który od 5 lat jest nieoficjalnym hymnem innego różanego przedsięwzięcia – Polsko-Niemieckiego Festiwalu Róż. Kolejnym utworem była Polka Rosamunde. Skoczne nuty tego niemieckiego utworu porwały do tańca Panią Wójt i Pana Burmistrza.

Reklamy Google:


Po koncercie, koordynatorka projektu, kwiatowymi upominkami podziękowała wszystkim osobom, bez których to przedsięwzięcie nie doszłoby do skutku. Specjalne podziękowania otrzymały władze gmin Dobra oraz Blankensee, Kierownik Wydziału ds. Obywatelskich i Ochrony Środowiska, prowadzący warsztaty oraz tłumacze.

Następnie odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów oraz skryptów z zajęć dla wszystkich seniorów biorących udział w projekcie. Mieszkańcy gminy Blankensee otrzymali certyfikaty z rąk Wójt Teresy Dera, natomiast seniorzy z Dobrej otrzymali je z rąk Burmistrza Stefana Müllera. Specjalne upominki dla wszystkich uczestników, własnoręcznie wykonane makaronowe bukieciki, wręczały mieszkanki Pampow – Sabine Kein i Andrea Kȍhler.

Po rozdaniu dyplomów uczestnicy zostali zaproszeni na tort, a Srebrzyści Akordeoniści zagrali drugą część koncertu. W trakcie spotkania uczestnicy wypełniali ankiety mające na celu zebranie wniosków, uwag i opinii, które będą służyć do opracowania głównych założeń do projektu wieloletniej polityki senioralnej Gminy Dobra.

Na zakończenie spotkania zostały przedstawione propozycje polsko-niemieckich projektów, które będą realizowane w tym roku.

Pierwszym omawianym projektem, który 22 lutego został zatwierdzony przez Euroregionalny Komitet Sterujący Euroregionu Pomerania, były „Ogrody Sztuki Elizabeth”. Rekrutacja do tego projektu rozpocznie się już 12 marca, a realizacja została założona od 7 kwietnia do 19 października b. r. W ramach projektu zostanie zorganizowany wykład o ogrodach historycznych z uwzględnieniem gmin Dobra i Blankensee; Garden Fitness; warsztaty: dzika kuchnia, ogrodowa biżuteria, instalacje ogrodowe, kompozycje ogrodowe i DIY ogrodowe; wycieczki po prywatnych ogrodach obu gmin zakończone ogrodowymi biesiadami; konkurs na najpiękniejsze ogrody gmin Dobra i Blankensee oraz na zakończenie zostanie wydany album „Ogrody Gmin Dobra i Blankensee”. Wszystkie zajęcia zaplanowane w projekcie zostaną zorganizowane w ogrodach.

Kolejnym projektem będzie „Transgraniczny piknik różowej wstążki”, czyli piknik poświęcony profilaktyce raka piersi. Piknik zostanie zorganizowany 26 maja w Dobrej.

Na czerwiec zostały zaplanowane dwa flagowe projekty gmin Dobra i Blankensee – Szlakiem Elizabeth – Polsko-Niemiecki Rajd Rowerowy (9 czerwca) oraz VI Polsko-Niemiecki Festiwal Róż, który odbędzie się w Dobrej 17 czerwca br.

We wrześniu rozpoczniemy „Transgraniczną Radę Seniora”, z warsztatami przygotowującymi do pracy społecznej na rzecz swojego środowiska oraz z kursem języka niemieckiego i polskiego. Na zakończenie roku, w listopadzie, odbędzie się 5 już Turniej piłki nożnej „Dobra Cup”.

Po przedstawieniu planowanych projektów Pani Wójt Teresa Dera podziękowała wszystkim za udział w projekcie i zakończyła spotkanie. Przed wyjściem seniorzy, którzy brali udział w min. 50% zajęć ruchowych, otrzymali piłki i maty do kontynuacji rehabilitacji w domu.

Projekt „Pod Srebrną Różą – Transgraniczna Akademia III Wieku” był realizowany dla 96 seniorów z Gmin Dobra i Blankensee w okresie od 3 listopada 2017 r. do 23 lutego 2018 r. W ramach projektu 8 grup szkoleniowych skorzystało z 13 godzin zajęć rehabilitacyjno-ruchowych na grupę, oraz z warsztatów florystycznych, witrażowych, filcowania i z zakresu hortiterapii (4 godziny każdych warsztatów na grupę). Uczestnicy mieli zapewnione materiały szkoleniowe, sprzęt do ćwiczeń oraz catering.

Wszystkie zajęcia były organizowane w Międzygminnym Zakładzie Aktywności Zawodowej w Dobrej, w soboty, w godzinach od 8.30 do 16.45. Ze względu na duże zainteresowanie zajęciami, zakładana w projekcie 80 osobowa grupa beneficjentów została zwiększona do 96 osób. Wśród beneficjentów byli przedstawiciele wszystkich miejscowości gmin partnerskich.

Organizatorzy dziękują uczestnikom projektu i osobom zaangażowanym w jego realizację i zapraszają do udziału w kolejnych inicjatywach.

Źródło: Izabela Dryjańska, Urząd Gminy Dobra

Uroczyste zakończenie projektu "Pod Srebrną Różą":







Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama