Zaloguj się | Rejestracja

Rekultywacja składowiska odpadów w Dołujach

środa, 03 lipca 2024 r., godz. 09:29  |  Wersja do druku

Miasto Szczecin ogłosiło przetarg na opracowanie projektu rekultywacji składowiska odpadów w Dołujach oraz przeprowadzenie kompleksowej rekultywacji technicznej i biologicznej. Nieczynne już składowisko odpadów przemysłowo-komunalnych funkcjonowało w latach 1980-1989 i obejmowało powierzchnię ok. 6,14 ha.



Składowisko odpadów w Dołujach powstało w wyrobisku poeksploatacyjnym piasku i żwiru w rejonie działek nr 104/4, 104/5 i 233/1 w obrębie geodezyjnym Dołuje oraz 14/4 i 14/5 w obrębie geodezyjnym Kościno w gminie Dobra. Eksploatację obiektu rozpoczęto w 1980 r. i zakończono w 1989 r. W trakcie eksploatacji składowiska nie prowadzono ewidencji składowanych odpadów jak również ich rodzajów.

Oszacowano, że całkowita objętość składowiska wynosi 252 tys. m3, zaś objętość zgromadzonych odpadów wynosi 191 tys. m3. Skład odpadów został uściślony w ramach badań geotechnicznych przeprowadzonych w marcu 1999 r. W ich wyniku stwierdzono, że na składowisku znajdowały się m.in. osady z oczyszczalni ścieków, osady z galwanizerni i trawialni, sole hartownicze i lakiernicze, oleje hartownicze, odpady lakiernicze, osady poneutralizacyjne z trawialni i galwanizerni, osady z łapaczy olejów i tłuszczów, azbest rozdrobniony, odpady z akumulatorni i akumulatory, smoły, zagęszczone rozpuszczalniki.

Na terenach wokół składowiska odpadów przeprowadzono dwa badania dotyczące oceny stanu środowiska gruntowo-wodnego, które wykazały zanieczyszczenia gleby w rejonie składowiska. W 1998 r. stwierdzono przekroczenia dopuszczalnych stężeń badanych metali ciężkich. Wyniki analiz wody gruntowej pokazały znaczne przekroczenia koncentracji dla amoniaku i metali ciężkich (kadm, ołów, rtęć) oraz chemiczne zapotrzebowanie tlenu (ChZT). W 2000 r. wyniki badań dla gleb wykazały wysoką zawartość chlorków i siarczanów oraz podwyższoną zawartość metali (kadm, ołów i cynk). Stwierdzono, iż nie były to wartości drastycznie wysokie, które wskazywałyby na zdecydowane zanieczyszczenie środowiska glebowego. Na podstawie uzyskanych wyników analiz wód gruntowych stwierdzono wysoką utlenialność (ChZT), a także podwyższoną zawartość związków azotowych i metali ciężkich.

W 2012 r. opracowano wstępną opinię dotyczącą stanu czystości środowiska gruntowo-wodnego terenów położonych wokół składowiska odpadów w Dołujach. Na podstawie analizy wyników badań gruntu i wody stwierdzono, że pomierzone koncentracje badanych zanieczyszczeń znajdowały się poniżej dopuszczalnej granicy zanieczyszczeń dla gruntów grupy B. Badania wody gruntowej potwierdziły, że wartości graniczne metali ciężkich zostały przekroczone nieznacznie i mieszczą się w wartościach dopuszczanych dla klasy jakości II i III wód podziemnych. Na podstawie dodatkowych badań pod kątem zawartości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych oraz ogólnego węgla organicznego, stwierdzono, że wody podziemne można zaliczyć jako wody IV klasy i pozaklasowe.

Sprawa rekultywacji terenu nieczynnego składowiska w Dołujach była prowadzona od 1998 r. Od lipca 2017 r. sprawę w tym zakresie prowadził Starosta Policki, który 18 października 2017 r. ogłosił zaproszenie do przedstawienia koncepcji przeprowadzenia pełnego rozpoznania stanu środowiska i warunków hydrogeologicznych terenów położonych wokół nieczynnego składowiska. Do starostwa wpłynęły 3 oferty, ale żadna nie spełniała wymogów określonych w zaproszeniu. Starosta wydał decyzję o przekazaniu Gminie Miasto Szczecin praw i obowiązków w sprawie rekultywacji i zagospodarowania gruntów, jako następcy prawnego podmiotu odpowiedzialnego za eksploatację składowiska i jego rekultywację.

"Od 2018 roku, czyli od momentu wybrania mnie na funkcję wicestarosty polickiego byłam zaangażowana w temat rekultywacji składowiska odpadów w Dołujach. Poszczególnie działania i bieżące rozmowy prowadziłam w tej sprawie z zastępcą prezydenta Szczecina, Anną Szostkowską. Efektem naszej pracy była istotna decyzja podjęta formalnie przez Radę Miasta Szczecina. Była to uchwała o zabezpieczeniu środków na realizację tej inwestycji. Nie muszę dodawać, jak ważnej dla mieszkańców Gminy Dobra inwestycji. Cieszy fakt, że inwestycja postępuje, ponieważ kolejnym krokiem było ogłoszenie przetargu na wykonanie tego zadania" - mówi Joanna Napiwodzka, Przewodnicząca Rady Gminy Dobra i Wicestarosta Policki w latach 2018-2024.

27 czerwca 2024 r. Miasto Szczecin ogłosiło przetarg na opracowanie projektu rekultywacji składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne zlokalizowanego w Dołujach oraz przeprowadzenie kompleksowej rekultywacji technicznej i biologicznej. Projekt powinien uwzględniać możliwość zastosowania w rekultywacji technicznej technologii wykorzystania materiałów w ramach zagospodarowania odpadów, m.in. poprzez ich odzysk oraz w rekultywacji biologicznej wprowadzenie na ukształtowane podłoże nasadzeń nadających parkowo-leśny kierunek zrekultywowanego terenu.

Wykonawca zlecenia zobowiązany będzie też do m.in. przygotowania i przeprowadzenia kampanii informacyjnej dla mieszkańców dotyczącej realizacji zadania.

"To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Dołuj i Kościna. Od 2019 roku zajmowałem się tą sprawą interweniując m.in. u szczecińskich radnych i nagłaśniając temat w mediach. Teraz można w końcu powiedzieć, że się udało" - mówi radny Gminy Dobra Mariusz Lindner.

Firmy zainteresowane realizacją zlecenia mogą składać swoje oferty do 25 lipca 2024 r. Termin realizacji zamówienia określono na 60 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Źródła: Miasto Szczecin, NIK

Zobacz artykuły powiązane:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama