WiadomośćSpecjalistyczny wóz trafi do OSP Wołczkowo
(Kategoria: Gmina Dobra Szczecińska - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez przemek
środa, 03 sierpnia 2016 r., godz. 08:57

Specjalistyczny wóz trafi do OSP Wołczkowo
W najbliższym czasie Sekcja Poszukiwawczo-Ratownicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Wołczkowie będzie mogła do swoich akcji wyjeżdżać wozem specjalistycznym z nowoczesnym zapleczem technicznym. Fundusze na zakup auta uzyskane zostaną z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz urzędu gminy."Otrzymując 90,63 punktów (na 100 możliwych) OSP Wołczkowo zajęła pierwsze miejsce w konkursie ogłoszonym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie: „Zakup nowoczesnego wozu pożarniczego z systemem radiokomunikacji” i w ten sposób stała się beneficjatem dotacji unijnej na projekt o wartości 409 459,96 zł. Na zakup specjalistycznego wozu Gmina Dobra w swoim budżecie zabezpieczyła kwotę 97 000 zł., co w całości pokrywa potrzebny wkład własny" - powiedział Grzegorz Pieszko, pracownik Urzędu Gminy Dobra odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe.

Reklamy Google:


Zakupiony samochód będzie jednym z najnowocześniejszych wozów pożarniczych w regionie zachodniopomorskim do podejmowania działań poszukiwawczo-ratowniczych. Wóz pożarniczy będzie dostosowany do nowych typów zagrożeń, do których obecne zaplecze techniczne nie jest przygotowane.

Należą do nich:
a) katastrofy budowlane,
b) wybuch gazu,
c) duże pożary (z wykorzystaniem kilku do kilkudziesięciu jednostek OSP),
d) wypadki drogowe,
e) osuwiska,
f) zaginięcia w szczególności dzieci, starszych ludzi w terenach leśnych,
g) koordynowanie działań poszukiwawczo-ratowniczych z wykorzystaniem systemu radiokomunikacji, GPS.

Na uwagę zasługuje fakt, że wśród jednostek OSP zrzeszonych w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym znajdują się elitarne jednostki o specjalistycznym zakresie obowiązków, od których wymaga się znacznie więcej niż od pozostałych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej - należy do nich OSP Wołczkowo.

"Jako jedna z nielicznych w Polsce i jedyna w województwie zachodniopomorskim jednostka posiada specjalną Sekcję Poszukiwawczo-Ratunkową, która dysponuje certyfikowanymi psami z aktualną licencją terenową i gruzowiskową. Przez ostatnie 4 lata sekcja poszukiwawcza odbyła 142 specjalistyczne wyjazdy do poszukiwań. Gratulujemy ratownikom z OSP i liczymy na dalszą owocną współpracę" - dodał Grzegorz Pieszko


Źródło: Urząd Gminy Dobra
Źródło: Gmina Dobra 24 - Portal Mieszkańców > Dobra Szczecińska
( http://www.gminadobra24.pl/news.php?extend.2922 )