WiadomośćInwentaryzacja barszczu Sosnowskiego
(Kategoria: Gmina Dobra Szczecińska - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez przemek
piątek, 10 lipca 2015 r., godz. 09:15

Inwentaryzacja barszczu Sosnowskiego w gminie Dobra
Barszcz Sosnowskiego, bardzo toksyczna roślina, która stanowi zagrożenie dla zdrowia, pojawił się w gminie Dobra. Mieszkańcy zauważyli te rośliny na terenie prywatnych działek w miejscowości Dołuje. Urząd Gminy Dobra stara się oszacować skalę problemu.



Wójt Teresa Dera zwróciła się do mieszkańców, którzy zauważyli występowanie barszczu Sosnowskiego na terenie gminy, o wypełnienie specjalnych formularzy inwentaryzacyjnych i przekazanie ich do siedziby Urzędu. Zebrane informacje będą wykorzystane do oszacowania skali problemu w gminie Dobra, a następnie opracowania programu zwalczania barszczu Sosnowskiego.

W zgłoszeniu mieszkańców powinny znajdować się następujące informacje:
• nazwa miejscowości,
• orientacyjne miejsce występowania rośliny (nr działki, obręb),
• orientacyjna powierzchnia występowania rośliny lub ilość sztuk,
• wskazanie właściciela/zarządcy gruntu,
• dokumentacja fotograficzną – w przypadku braku możliwości jej wykonania szczegółowy opis miejsca występowania barszczu lub inne informacje dodatkowe,
• wskazanie osoby do kontaktu (imię, nazwisko, adres, nr telefonu)

Zgłoszenie występowania barszczu Sosnowskiego na terenie gminy Dobra - pobierz plik .pdf

Reklamy Google:


Formularz do pobrania znajduje się również w siedzibie Wydziału ds. Obywatelskich i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Dobra, Wołczkowo ul. Lipowa 51, oraz na stronie internetowej www.dobraszczecinska.pl. Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu: 91 311 23 06 lub 91 311 22 81

Zgłoszenia należy składać w terminie do 14 sierpnia 2015 r.

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został sprowadzony do Europy Środkowej i Wschodniej krótko przed śmiercią Stalina. Dlatego nazywa się go potocznie "zemstą Stalina". Roślina jest szczególnie niebezpieczna w lato. Pod wpływem wysokich temperatur nasila się jej szkodliwe działanie. Substancja wydzielana przez parzący meszek podrażnia skórę. Powstające rany i pęcherze trudno się goją, a po nich pozostają blizny. Kontakt z rośliną może powodować również zapalenie spojówek. Z uwagi na zagrożenie zdrowia, szczególnie dzieci i osób podatnych na alergię, barszcz Sosnowskiego uznany został za szkodliwy chwast wymagający interwencyjnego zwalczania.





Źródło: Gmina Dobra 24 - Portal Mieszkańców > Dobra Szczecińska
( http://www.gminadobra24.pl/news.php?extend.1953 )