Zaloguj się | Rejestracja

Zagospodarowanie wód opadowych

wtorek, 15 listopada 2022 r., godz. 11:05  |  Wersja do druku

Wraz z nastaniem okresu jesienno-zimowego warto przypomnieć podstawowe zasady i przepisy dotyczące zagospodarowania wód opadowych na terenie własnej nieruchomości. Sprawa jest szczególnie istotna na terenach, gdzie nie ma jeszcze sieci kanalizacji deszczowej, do której można odprowadzić wody opadowe.



Gmina Dobra sukcesywnie realizuje kolejne inwestycje mające na celu rozbudowę systemu kanalizacji deszczowej, jednak jest to zadanie wymagające dużego nakładu środków finansowych. Informacje na temat realizowanych obecnie inwestycji można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Gminy Dobra. Budowa zbiornika retencyjnego na terenie byłej oczyszczalni ścieków w Mierzynie jest jedną z niezbędnych inwestycji w tym zakresie.

Podstawową zasadą, której należy przestrzegać w przypadku wód opadowych, jest obowiązek ich zagospodarowania w granicach własnej nieruchomości. Odprowadzanie wód opadowych na sąsiedni teren jest zakazane, nawet w przypadku, gdy znajdująca się obok działka jest niezagospodarowana.

Zasady dotyczące odprowadzania wód opadowych uregulowane są odpowiednimi przepisami, a działanie niezgodne z nimi jest traktowane jako wykroczenie. Sprawę odprowadzania wód opadowych na teren sąsiedniej działki reguluje art. 234 ustawy Prawo wodne, natomiast konieczność zagospodarowania wód opadowych na terenie własnej nieruchomości została określona w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Każdy właściciel nieruchomości odpowiada za zagospodarowanie wód opadowych zgodnie z zapisami zawartymi w pozwoleniu na budowę.

W przypadku zagospodarowania wód opadowych do zbiorników szczelnych należy pamiętać, że zbiorniki te mają określoną pojemność, a w przypadku braku możliwości wykorzystania nadmiaru wód opadowych na terenie własnej nieruchomości np. do podlewania lub innych celów gospodarczych, należy taki zbiornik opróżniać przy użyciu specjalistycznego sprzętu np. wozów asenizacyjnych. Ważną kwestią jest również okresowa konserwacja instalacji odprowadzających wody opadowe do takiego zbiornika, gdyż zarówno sam zbiornik, jak i rynny czy rury odprowadzając wodę ulegają zamulaniu, zanieczyszczeniu lub też zużyciu, co może prowadzić do sytuacji, w której urządzenie takie, po kilku latach funkcjonowania bez zarzutu, przestaje spełniać swoje funkcje, a woda, która do tej pory gromadziła się w zbiorniku, nagle zaczyna gromadzić się na terenie działki powodując szkody materialne.

Podobnie sytuacja wygląda na nieruchomościach, które zgodnie z pozwoleniem na budowę, wyposażone są w studnie chłonne. W takim przypadku, woda odprowadzana jest do studni, a następnie powinna być odprowadzana do warstwy przepuszczalnej gruntu i rozsączana w tym gruncie. Właściciele takich urządzeń powinni szczególnie zwrócić uwagę na systematyczną kontrolę stanu technicznego studni, gdyż zamulenie ich dna powoduje, że woda nie jest odprowadzana, a studnia zaczyna funkcjonować jak zbiornik do gromadzenia deszczówki.

W przypadku, gdy nieruchomość jest podłączona do kanalizacji deszczowej, również należy pamiętać o regularnej konserwacji rynien, rur i przyłączy, gdyż za właściwe działanie tych urządzeń odpowiada ich właściciel.

"Niezależnie od zastosowanych rozwiązań w zakresie zagospodarowania wód opadowych, każdy właściciel nieruchomości musi pamiętać o tym, że zakazana jest zmiana stanu wody na gruncie, która szkodliwie wpływa na grunty sąsiednie. Przyjmuje się, że zmiana stanu wody na gruncie to taka zmiana, która powoduje zmianę kierunku i natężenia odpływu wody opadowej z działki w taki sposób, że powoduje to szkody materialne na nieruchomości sąsiedniej. Ochronę sąsiednich gruntów przed takimi działaniami reguluje ustawa prawo wodne. W takiej sytuacji wójt, burmistrz lub prezydent przeprowadzi postępowanie administracyjne, a po ustaleniu, że faktycznie zmiana stanu wody na gruncie nastąpiła i powoduje szkody na działce sąsiedniej wydawane są odpowiednie nakazy. Pamiętać jednak należy, że zanim zwrócimy się do właściwego organu o przeprowadzenie postępowania w tym zakresie, warto sprawdzić, czy problemy z wodą opadową, które pojawiły się na naszej nieruchomości, nie są związane z niewłaściwym zagospodarowaniem wód deszczowych lub brakiem konserwacji zastosowanych urządzeń" - wyjaśnia Andrzej Miluch, kierownik Wydziału ds. Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Dobra .

Inwestycje w zakresie gospodarowania wodami opadowymi mogą być dofinansowane z programu "Moja Woda", który ma na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej, w tym dzięki rozwojowi zielono-niebieskiej infrastruktury. Celem strategicznym jest podniesienie poziomu ochrony przed skutkami zmian klimatu i zagrożeń naturalnych. Finansowane będą przedsięwzięcia, które doprowadzą do zatrzymywania wody opadowej w obrębie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, w efekcie czego wody opadowe oraz roztopowe z nieruchomości nie będą odprowadzane poza jej teren (np. do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, kanalizacji ogólnospławnej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, na ulice, place itp.). Podmioty mogące ubiegać się o dofinansowanie oraz szczegółowe warunki dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, określone są w treści Programu Priorytetowego "Moja Woda" oraz w regulaminie naboru wniosków.

Źródło: UG Dobra

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama