Zaloguj się | Rejestracja

Co warto wiedzieć jadąc do Niemiec?

czwartek, 01 marca 2018 r., godz. 17:25  |  Wersja do druku

Polscy policjanci we współpracy z niemieckimi funkcjonariuszami przygotowali broszurę, która wyjaśnia Polakom przepisy na niemieckich drogach, a Niemcom przepisy drogowe w naszym kraju.



Publikacja "Podstawowe aspekty prawa o ruchu drogowym obowiązuje w Polsce i Niemczech" zaprezentowana została na wspólnej konferencji prasowej polskich i niemieckich policjantów. Spotkanie w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie było kolejną, praktyczną odsłoną współpracy zachodniopomorskich policjantów z niemieckimi funkcjonariuszami, w ramach realizacji projektu Interreg "Polsko-niemiecka współpraca regionalna w zakresie budowania wizerunku Policji - intensyfikacja współpracy jednostek Policji w zakresie komunikacji społecznej".

Spotkanie prowadził mł. insp. Grzegorz Sudakow - Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Szczecinie, a towarzyszyli mu policjanci z Zespołu Międzynarodowej Współpracy i z Wydziału Ruchu Drogowego KWP i KMP w Szczecinie. Na spotkaniu policjanci przedstawili poradnik, w którym można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań dotyczących przepisów ruchu drogowego obowiązujących w obu krajach. Z publikacją powinni zapoznać się kierowcy - zobacz poradnik.

Reklamy Google:


Na podstawie broszury przygotowaliśmy garść porad dotyczących przepisów drogowych w Niemczech.

Z jaka prędkością można jechać, jakie są ograniczenia?
Dopuszczalna maksymalna prędkość na obszarze zabudowanym wynosi dla wszystkich pojazdów 50 km/h. Poza obszarem zabudowanym obowiązują następujące ograniczenia:
- dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t do 7,5 t z wyjątkiem samochodów osobowych, dla samochodów osobowych z przyczepą, dla samochodów ciężarowych oraz pojazdów kempingowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t z przyczepą - 80 km/h,
- dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t - 60 km/h,
- dla samochodów osobowych oraz pojazdów mechanicznych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t - 100 km/h,
- dla pojazdów używających łańcuchów przeciwśnieżnych, również w sprzyjających warunkach - 50 km/h.

Dopuszczalne prędkości na autostradach - dla samochodów osobowych i pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t prędkością zalecaną jest 130 km/h, nawet przy dobrych warunkach panujących na drodze, przy dobrej widoczności i dobrych warunkach pogodowych, chyba że dla danego odcinka drogi obowiązują znaki informujące o innej dopuszczalnej prędkości bądź niższej prędkości zalecanej.

Jakie są przepisy dotyczące przewożenia dzieci?
W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat lub nieprzekraczające 150 cm wzrostu,
przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewozu dzieci.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie auta?
Wyposażeniem obowiązkowym samochodu jest:
- trójkąt ostrzegawczy,
- apteczka pierwszej pomocy.

Międzynarodowe przepisy zawarte w Konwencji Wiedeńskiej mówią, że samochody poruszające się za granicą muszą spełniać wymogi przepisów kraju, z którego pochodzą. Oznacza to, że polski samochód w Niemczech nie musi mieć apteczki, a niemiecki samochód w Polsce nie musi być wyposażony w gaśnicę.

Gdzie można parkować, jakie są przepisy w tym zakresie?
Do parkowania przeznaczone jest pobocze, wyznaczone strefy i jeśli jest wystarczająco miejsca - brzeg prawego pasa ruchu. Dotyczy to również zatrzymujących się. Pierwszeństwo w zajęciu wolnego miejsca ma ten, kto pierwszy do niego dotarł. Obowiązuje zasada oszczędzania miejsca przy parkowaniu, to samo dotyczy zatrzymania.

Jaki jest limit alkoholowy?
Określając stan nietrzeźwości, stan po użyciu alkoholu oraz stan pod wpływem środka działającego podobnie, należy uwzględnić wynik badania kierującego oraz jego zachowanie się w trakcie jazdy oraz podczas kontroli. Jeżeli zachowanie kierującego nie wskazuje na to, że jest on pod wpływem alkoholu, jednak zawartość alkoholu w organizmie stanowi od 0,5 do 1,09‰ - dopuścił się on wykroczenia. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosi powyżej 1,1‰ - kierowca dopuścił się przestępstwa.

Jakie światła w pojeździe należy włączyć i w jakich sytuacjach?
O świcie, po zmroku lub gdy warunki widoczności wymagają, należy używać odpowiedniego oświetlenia. Lampy nie mogą być zakryte lub zanieczyszczone. Niedozwolona jest jazda na światłach postojowych. Na ulicach z oświetleniem nie wolno używać świateł drogowych (tzw. długich). W czasie mgły, opadów śniegu lub deszczu również w ciągu dnia należy używać świateł mijania. Tylko przy takiej pogodzie mogą być włączone światła przeciwmgielne. Przy włączonych dwóch światłach przeciwmgielnych zamiast świateł mijania można włączyć dodatkowo światła halogenowe. W pojazdach jednośladowych bez przyczepy wystarczające jest włączenie świateł przeciwmgielnych. Oświetlenie przeciwmgielne powinno być włączane jedynie, gdy widoczność jest ograniczona przez niesprzyjające warunki atmosferyczne do 50 m.

Jakie należy mieć przy sobie dokumenty wjeżdżając na teren Niemiec?
Kierujący w czasie kontroli drogowej powinien mieć przy sobie prawo jazdy i dowód rejestracyjny.

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama