Zaloguj się | Rejestracja

Problemy z wodą w Bezrzeczu - petycja

piątek, 02 czerwca 2017 r., godz. 07:44  |  Wersja do druku

W czwartek, 1 czerwca mieszkańcy Bezrzecza podpisywali petycję w sprawie problemu niedoboru wody. Po kilku gorących dniach maja, w wyniku intensywnego podlewania ogrodów, nastąpiło maksymalne zużycie wody przekraczające możliwości ujęcia. Część mieszkańców przez kilka dni w godzinach wieczornych miała bardzo niskie ciśnienie lub zupełnie suche krany.



W związku z niedoborem wody w Bezrzeczu, 31 maja w Urzędzie Gminy Dobra odbyło się spotkanie z przedstawicielami spółki Wodociągi Zachodniopomorskie. Ujęcie wody w Bezrzeczu posiada operat wodnoprawny zezwalający na produkcję wody w wysokości 999 m3/dobę. Średnie zużycie wody w Bezrzeczu w okresach jesień, zima i wiosna kształtuje się na poziomie 400-460 m3/dobę. Natomiast w ostatnich dniach maja, w okresie wysokich temperatur, nastąpiło maksymalne zużycie wody przekraczające możliwości ujęcia. Świadczy to o tym, że woda nie jest zużywana tylko na cele socjalno-bytowe, ale również w znacznej ilości do podlewania ogrodów i trawników.

W związku z powyższym wójt gminy Dobra zaapelowała do mieszkańców o racjonalne gospodarowanie wodą. "Woda w pierwszej kolejności powinna być wykorzystywana do celów bytowych. Podlewanie ogrodów powoduje, że w godzinach popołudniowych i wieczornych brakuje wody, a urządzenia nie są w stanie dostarczyć tak dużej ilości wody, na którą jest zapotrzebowanie" - apeluje wójt Teresa Dera.

Reklamy Google:


Urząd przypomniał też uchwałę dotyczącą zakazu pobierania wody z gminnych urządzeń wodociągowych do podlewania ogródków działkowych, zieleńców przydomowych oraz upraw rolnych w godzinach od 6:00 do 10:00 oraz od 16:00 do 23:00. Poza wymienionymi godzinami zakaz podlewania nie obowiązuje. Obecny na środowym spotkaniu prezes Wodociągów Zachodniopomorskich Sp. z o.o. poinformował, że jeśli mieszkańcy gminy zastosują się do powyższych zaleceń, wody nie powinno zabraknąć w kranach. Ujęcie w Bezrzeczu jest przystosowane do produkcji ponad dwukrotnie większej ilości wody niż wykazuje średnie zużycie w okresach jesień, zima i wiosna.

Część mieszkańców Bezrzecza nie zgadza się jednak z tą argumentacją. W czwartek, 1 czerwca przed boiskiem w Bezrzeczu zbierano podpisy pod petycją w sprawie problemu braku wody. "My, niżej podpisani zwracamy się z prośbą o rozwiązanie problemu z pojawiającym się brakiem wody w Bezrzeczu. Problem występuje od kilku lat i z roku na rok sytuacja się poważniejsza" - możemy przeczytać w petycji. Pod pismem, które ma zostać złożone do urzędu gminy, podpisało się już 257 osób.

Problem z brakiem wody lub odpowiedniego ciśnienia w kranach pojawia się podczas upałów w całym kraju, jak również w Europie. Co jakiś czas możemy w mediach przeczytać apele o rozsądne gospodarowanie wodą. Oszczędzać wodę powinni wszyscy. Argumentacja w stylu "płacę, więc mogę wylewać hektolitry wody na trawę" może w końcu zaowocować całkowitym brakiem wody. Szczególnie, że zasoby wody pitnej w naszym kraju są bardzo małe. Jeśli ktoś zużywa duże ilości wody do podlewania ogrodów, to powinien rozważyć zagospodarowanie wody opadowej. W niektórych rejonach Europy jest to oczywiste. Z drugiej strony nie powinno być też sytuacji, że inni mieszkańcy z powodu podlewania ogródków i trawników w ogóle nie mają wody na podstawowe cele.

Urząd po środowym spotkaniu z Wodociągami Zachodniopomorskimi ma monitorować problem niedoboru wody w Berzrzeczu. Jednocześnie gmina cały czas inwestuje w infrastrukturę wodociągową. Do końca kwietnia 2018 r. ma zostać rozbudowana hydrofornia w Dobrej. Koszt inwestycji to ok. 1,33 mln złotych. Zlecono też wykonanie dokumentacji projektowej budowy nowej stacji uzdatniania wody w Dołujach. W trakcie procedury przetargowej jest rozbudowa hydroforni w Buku za ponad 2 mln złotych. Zmodernizowano również stację uzdatniania wody w Grzepnicy.

Zobacz artykuły powiązane:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama