Zaloguj się | Rejestracja

Nagrywanie spotkań rady sołeckiej Mierzyna

piątek, 12 maja 2017 r., godz. 15:30  |  Wersja do druku

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Dobra sołtys Mierzyna Jan Głowacki przyznał, że spotkania rady sołeckiej są nagrywane. Niestety część uczestniczących w spotkaniach mieszkańców nic o tym nie wiedziała. Nikt ich nie poinformował o nagrywaniu rozmów. Poprosiliśmy o opinie w tej sprawie sołtysów z gminy Dobra.



W trakcie XXIII sesji Rady Gminy Dobra, która odbyła się 27 kwietnia, wywiązała się dyskusja między radnymi, wójt i sołtysem Mierzyna. Radny Jerzy Stachowicz zapytał czy wójt Teresa Dera otrzymała zaproszenie na posiedzenie rady sołeckiej Mierzyna, ponieważ podczas ostatniego posiedzenia pojawił się zarzut, że wójt unika spotkań z mieszkańcami. W tym momencie sołtys Mierzyna Jan Głowacki gwałtownie zaprzeczył, że nie było takiego zarzutu. Jednak radny Zbigniew Gadowski, który również uczestniczył w spotkaniu rady sołeckiej, stwierdził, że odniósł podobne wrażenie jak Jerzy Stachowicz. Do rozmowy dołączyła radna Ewa Głowacka, która dla odmiany poparła sołtysa Mierzyna. Wywiązała się gwałtowna dyskusja, podczas której sołtys Głowacki zwrócił uwagę radnemu Gadowskiemu, że trzeba "słuchać ze zrozumieniem", na co radny odpowiedział, że tak właśnie robi.

Reklamy Google:


Wójt Teresa Dera potwierdziła, że otrzymała zaproszenie na posiedzenie rady sołeckiej, które zaplanowano na 10 maja i dodała, że nie unika spotkań z mieszkańcami (od red. termin zebrania ostatecznie przesunięto na drugą połowę maja). Sołtys Głowacki ponownie zaprzeczył, że na ostatnim posiedzeniu padły zarzuty w stosunku do wójt gminy i że można tego posłuchać ponieważ "wszystko się nagrało". Okazało się jednak, że uczestnicy spotkania w Mierzynie nie zostali poinformowani o fakcie rejestrowania rozmów. Nie wiedzieli o tym nie tylko radni Stachowicz i Gadowski, ale również niektórzy mieszkańcy, którzy brali udział w spotkaniu rady sołeckiej.

Zgodnie z przepisami potajemne nagrywanie stanowi o naruszeniu dóbr osobistych określonych w art. 23 kodeksu cywilnego, obejmujących prawo do swobody wypowiedzi, wyboru rozmówcy i tajemnicy rozmowy. Może to skutkować koniecznością zapłaty zadośćuczynienia osobie nagrywanej (jeśli zdecyduje się ona wystąpić na drogę sądową). Podstępne nagranie godzi w konstytucyjną zasadę swobody i ochrony komunikowania się, jak również zasadę prawa do prywatności. Z drugiej strony są też opinie prawne, według których można nagrywać posiedzenia rady sołeckiej, tak jak jest z zebraniami wiejskimi czy sesjami rady gminy lub miasta.

Pomijając jednak kwestie prawne, wypadałoby poinformować uczestników spotkania rady sołeckiej o fakcie rejestrowania rozmów i poinformować w jakim celu jest to wykonywane. Chodzi już o zwykłą, ludzką przyzwoitość. Jeśli któryś z uczestników spotkania sprzeciwiłby się nagrywaniu, to miałby możliwość wyjścia ze spotkania lub nie zabierania głosu.

Zapytaliśmy sołtysów z gminy Dobra, czy w innych sołectwach spotkania rady są nagrywane.

"W żadnym wypadku!" - zdecydowanie zaprzeczyła Leokadia Rygielska, która od wielu lat jest sołtysem Wołczkowa. "Spotkania rady sołeckiej w Wołczkowie są merytoryczne i odbywają się w spokojnej atmosferze, bez awantur. Nie ma konieczności ich nagrywania i nigdy tego nie robiliśmy. Jeśli nagrywanie byłoby konieczne, to na pewno zapytałabym uczestników o zgodę" - dodała sołtys Wołczkowa.

"U nas spotkania w Dobrej nie są nagrywane. Nigdy nie było takiej konieczności, a jeśli trzeba byłoby zarejestrować spotkanie, to na pewno powiedziałbym o tym uczestnikom. Sprzęt nagrywający byłby też w dobrze widocznym miejscu, tak aby wszyscy go widzieli" - skomentował sołtys Dobrej Eugeniusz Wawrzoła.

"Spotkania naszej rady sołeckiej nie są nagrywane. Jeśli byłaby taka potrzeba, to na pewno wszyscy uczestnicy zostaliby o tym poinformowani. Inaczej byłoby to nieuczciwe" - powiedział nam sołtys Buku Zbigniew Hedrych.

Podobnie wypowiedział się podczas sesji radny Zbigniew Gadowski, który nie wiedział, że jest nagrywany podczas spotkania rady sołeckiej Mierzyna. "Bądźmy w stosunku do siebie uczciwi" - takimi słowami zwrócił się na koniec dyskusji do sołtysa Mierzyna.

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama