Zaloguj się | Rejestracja

Włamania do domów w gminie Dobra

czwartek, 29 stycznia 2015 r., godz. 09:58  |  Wersja do druku

Przed kilkoma dniami Radio Szczecin przekazało informację o serii włamań do mieszkań i domów znajdujących się na terenie gmin Dobra i Kołbaskowo. Zdaniem dziennikarzy, w wyniku częstych kradzieży, mieszkańcy obu gmin przestali czuć się bezpiecznie w zamieszkiwanej przez siebie okolicy. Sprawdziliśmy, jakie działania podjęła mierzyńska policja odpowiedzialna za bezpieczeństwo w obu gminach.



Dotychczas gminę Dobra śmiało można było uznać za dość bezpieczną. Włamania do domów i kradzieże zdarzały się, jednak jak przyznają sami mieszkańcy, były to pojedyncze przypadki. Z tym większym zainteresowaniem postanowiliśmy przyjrzeć się nagłemu wzrostowi przestępczości w naszej gminie.

„W styczniu 2015 r. w gminie Dobra odnotowaliśmy dwa włamania do domów. Niestety z uwagi, zarówno na dobro postępowania, ale i przede wszystkim dobro pokrzywdzonych wolimy nie ujawniać w jakich miejscowościach. Nie mamy żadnych podstaw do tego, by podejrzewać jedną grupę osób - jako sprawców obu włamań - ale też nie możemy takiej wersji wykluczyć. W sprawach na bieżąco wykonywane są czynności procesowe i pozaprocesowe mające na celu ustalenie sprawców i odzyskanie utraconego mienia” - poinformowała mł. asp. Małgorzata Litwin, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Policach.

Reklamy Google:


Dwa włamania w tak krótkim okresie czasu to sporo, jednak ciężko określić to nagłym wzrostem kradzieży na terenie gminy Dobra. Czy powinniśmy czuć się zagrożeni?

„Nie popadajmy w żadną paranoję. Liczba włamań do domów absolutnie, wbrew temu o czym się plotkarsko mówi, nie wzrosła. Nie możemy absolutnie mówić o jakimkolwiek nasileniu przestępczości w tym zakresie” - dodała mł. asp. Małgorzata Litwin,

Poprosiliśmy funkcjonariuszy KPP w Policach o przekazanie podstawowych zasad zabezpieczenia mieszkań i domów przed złodziejami.

Złodzieje zwykle najpierw obserwują zwyczaje domowników, sprawdzają, kiedy wychodzą do pracy lub szkoły. Naszą czujność powinny zatem wzbudzić zaparkowane w rejonach posesji obce samochody i osoby, wzbudzające w jakikolwiek sposób podejrzenia. Ostrożni powinni być jednak nie tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych, ale i dużych bloków, w których sąsiedzi nie zawsze się znają. Korzystają bowiem z tego złodzieje, którzy wiedzą, że jest mała szansa, aby ktoś zwrócił uwagę na to, że do mieszkania wchodzi ktoś, kto w nim nie mieszka. Pamiętajmy, że inwencja włamywaczy w zakresie zdobywania wiedzy na temat majątku ofiary jest ogromna, a źródłem ich informacji bywają nie tylko dzieci, ale i dorośli, którzy chwalą się przed sąsiadami czy znajomymi swoim dobytkiem.

Aby ustrzec się przed włamaniem, należy pamiętać o następujących zasadach:

1. Nigdy nie zostawiaj kluczy w "umówionym" miejscu (np. pod wycieraczką czy na parapecie). Miejsca te są doskonale znane złodziejom więc znalezienie ich nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.
2. Nie wkładaj w drzwi kartek informujących, gdzie jesteś i o której wrócisz. Znajomy może nie przyjść, a dzięki tobie złodziej wie ile ma czasu na włamanie.
3. Wzmóż czujność i zwracaj szczególną uwagę na wszelkie obce osoby oraz pojazdy parkujące w rejonie posesji, których zachowanie budzi podejrzenie. Niezwłocznie poinformuj policję jeśli cokolwiek wyda ci się podejrzane.
4. W przypadku nieobecności domowników warto pozostawić zapalone światło przynajmniej w jednym z pomieszczeń - jest to sygnał dla złodzieja, że w domu ktoś jest.
5. Wychodząc z mieszkania dokładnie zamykajmy drzwi i zabezpiecz okna tak aby nie można ich było otworzyć z zewnątrz.
6. Nie trzymaj wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Jeżeli posiadasz cenne przedmioty, oznacz je w dyskretnym miejscu (w przypadku utraty będzie łatwiej je zidentyfikować). Najlepszym zabezpieczeniem dla pieniędzy, drogocennej biżuterii oraz kosztowności są konta bankowe i depozyty.
6. Gdy zorientujesz się, że ktoś obcy był w mieszkaniu, natychmiast zawiadom policję. Nic nie ruszaj, nie zamykaj okien, nie sprzątaj. Zawiadom też policję, gdy zaniepokoją Cię np. odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów. Nagła przeprowadzka sąsiadów, wizyta kilku panów u samotnej sąsiadki lub wyjący pies powinny wzbudzić podejrzenie.
7. Warto zwracać uwagę na osoby podejrzane poruszające się w okolicach naszych domów oraz domów sąsiadów, szczególnie, gdy przypuszczamy, że mieszkańcy są w nich nieobecni. Gdy planujemy dłuższy wyjazd uprzedźmy o tym zaufanych sąsiadów.
8. Nie opowiadaj wszystkim wkoło, że planujesz dłuższy wyjazd na święta czy ferie zimowe. Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiaj wiadomości typu „wyjechaliśmy z miasta, wracamy za kilka dni”. W miarę możliwości przekaż klucze komuś bliskiemu, zaufanemu sąsiadowi lub przyjacielowi, aby ten doglądał domu czy mieszkania oraz poproś go, by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi, wieczorem zaś zapalił światło i otworzył okno. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką oraz w tzw. „dobrych schowkach”!
9. Nie chwal się nowym wyposażeniem domu, ilością przechowywanej gotówki. Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Przed wyjazdem zamknij zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii. Nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek.
10. Poproś zaufanego sąsiada o to, by w przypadku naszej dłuższej nieobecności wyjmował systematycznie korespondencję ze skrzynki na listy. Zapełniona skrzynka jest bowiem doskonałym potwierdzeniem braku domowników.

Warto także skorzystać z innych metod zabezpieczenia mieszkania:
- wyposaż drzwi w odpowiednie zamki patentowe,
- zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer
- zadbaj o to, aby przed drzwiami wejściowymi zawsze działało oświetlenie ponieważ włamywacze unikają miejsc oświetlonych.

Źródło: KPP w Policach

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama